Dijitalle İç İçe Bir Sektör

Teknoloji giderek gelişiyor ve hayatımızın her alanında yer edinmiş durumda. Bu alanlardan birisi de tarım, tarımda teknoloji giderek artıyor ve bu da tarımla uğraşan insanlara bir sürü avantaj sağlıyor. Tabi ki avantajları kadar dezavantajları da var ama bana sorarsanız avantajları çok daha ağır basıyor.

Tarım gibi geleneksel görünen bu alanda bile teknolojinin bu kadar gelişmesi, geleneksel görünen ve artık unutulmak üzere olan alanların yeniden canlanmasına ve teknolojiyle ilgilenen insanların böyle alanlarla daha çok ilgi duymasına neden oldu eskiden çok daha yorucu ve yıpratıcı olan tarım sektörü dijitalin tarımla daha çok iç içe olmasıyla beraber artık çok daha kolay ve pratik.

Bu alanın kolay ve pratik olmasını sağlayan faktörlerden bahsetmek gerekirse, mesela eskiden tarımla uğraşan insanlar ekinlerini sulamak için saatler harcıyordu ve bu yüzden çiftçiler o gün yapılması gereken işlerine yapamıyor ve bu da onlara ileri ki zamanlarda sorunlar açıyordu artık çiftçiler ekinlerini kendi elleriyle sulamak yerine tarımla yeni tanışan otomatik sulama makineleriyle suluyor ve bu da onlara zamandan kazanç sağlıyor veya hayvansal tarımla uğraşan kişiler hayvanlarını her saniye kontrol etmesi gerekirken yeni teknolojik sistemlerle beraber hayvanlarının nerede olduğunu cihazlarıyla beraber rahatça görebiliyor bu da hayvansal tarımla uğraşan kişilerin gün içinde çok daha az enerji harcamasına yol açıyor.

Bunlar tarımda bulunan dijital aletlerden sadece birkaç örnek bunlar gibi örneklerle beraber tarım sektörü elli yıl öncesinden çok daha kolay ve eski halinden çok daha ilgi çekici durumda. Böyle olması da iş bulma konusunda zorluk çeken insanlar için veya ek olarak bir para kaynağı yaratmak isteyen insanlar için tarım sektörünü ideal seçeneklerden biri haline getiriyor.

Fakat teknolojinin bu tarımla bu kadar iç içe olması avantajlar sağladığı gibi dezavantajlar da yaratıyor mesela insanlar çok daha hareketsiz hale geliyor ve kolaya alışıyor bu yüzden de aksi bir durum halinde o durumu çözüme kavuşturmakta zorluk çekiyor veya teknolojini getirdiği rahatlığa çok alışıyor ve önemli işleriyle ilgilenmektense daha az önemli olan işlerine gereğinden fazla zaman ayırıyor.

Bu yüzden teknolojinin bize sağladığı avantajları iyi kullanmalı ve kendimize kolaylık sağlamalıyız aksi takdir de o avantajlar bize kolaylıktan çok zarar verir ve teknolojinin yararlarını kullanmak yerine kendimize teknolojinin kötü taraflarını gösteririz yani teknolojiyi doğru kullanalım ve kendimize ceza vermektense kendimizi ödüllendirelim.

(Visited 43 times, 1 visits today)