Dikkatli Olalım

Tüm ülkeyi etkisi altına alan ve bütün dünyanın bir araya gelmesine rağmen hala tam bir çözüm yolu bulunamayan Covid-19, hepimizi evlere hapsetmeye neden oldu. Tabii ki market için veya çok gerekli olan ihtiyaçlarımız için dışarı çıkmamız gerekiyor. Ancak onun dışında dışarı çıkmamaya özen göstermeliyiz. Türkiye’de 25 milyon 561 bin 820 kişi 20 yaşının altında olduğu gerekçesiyle dışarı çıkamıyorlar. Bu, birçok ülkede de aynı.

Sadece sokağa çıkmak yasak değil tabii ki. Bunun yanında okullar da uzun süredir kapalı ve bu sürenin uzayıp uzamayacağı belli değil. Bu nedenle okula giden çocuklar eğitimlerini uzaktan tamamlayabiliyorlar. Çoğu özel okullar EBA TV’yi kullanmayıp başka programlardan derslerine devam ediyor. İşin kötü yanına gelirsek, yoksul insanların hemen hemen hepsinde, evde sadece 1 tane televizyon var ve 1’den fazla çocuk var. Haliyle o evlerde en az 1 çocuk bazı derslerini ne yazık ki dinleyemiyor. Evet telefondan da derslerini dinleyebiliyorlar ama her evde her çocuğa yetebilecek kadar telefon da yok ne yazık ki. Online eğitim sırasında internet kesintisi, ağ sorunu vb. gibi sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple de çoğu çocuk derslerini, okulda verilen eğitim gibi anlayamadığını dile getiriyor. Ancak şu zamanlarda eğitimden bile önemli bir şey var; bu başımıza gelen, ölümcül olan, tüm dünyanın belası haline gelen, Covid-19 virüsüdür. Ne kadar çoğu çocuk eğitimlerini okuldaki gibi tamamlayamıyorsa, herkesin canı ve sağlığı her şeyden önemlidir. Okula gitmek demek, belki de yüzlerce insanın daha canından olması demektir. Çünkü 1 insan yaklaşık 625 kişiye bulaştırabiliyor ve bu sayılar gün geçtikçe katlanıyor maalesef. O nedenle bu virüsten dolayı hayatını kaybeden ve vaka sayısı azalmadığı sürece bu yasakların artırılması ve uzaktan eğitimin devam etmesi tüm dünya için çok daha iyi olacak. Tedbirlerin sadece, 20 yaş altının sokağa çıkmasının yasak olması ve 65 yaş üstünün de sokağa çıkmasının yasak olması ne yazık ki yeterli değil. Hepimizin dikkatli olması ve söylenen tedbirlere uyması belki de uzaktan eğitim süresinin daha az olmasını sağlayacak.

Demem o ki, uzaktan eğitim süreci belli bir süre daha devam etmeli. Çünkü hem kendimiz için hem yakınlarımız için hem de tüm dünya için gerekli olan çözüm yolu budur. Bu virüs sandığımızdan daha ciddi ve ne zaman geçeceği hatta ortadan tamamen kalkıp kalkmayacağı belli bile değil. O yüzden geleceğimizin temelleri olan, ülkemizi kurtaracak olan çocuklar için, onların eğitimlerinin okuldan devam etmesi için her şeye dikkat etmeliyiz.

Ülke ülke koronavirüs (COVID-19) test sayısı - Resim 1

(Visited 15 times, 1 visits today)