şarkı

Dinlediğiniz Müzik Türü Hayatınızı Etkiler mi?

Herkese merhaba, ben Tanem TAPAN.

Bugün sizlere,  yapılan bir araştırmaya göre dinlediğimiz müziğin türü, hayatı algılama biçimimizi  etkilediği konularında açıklamalarda bulunacağım. O zaman uzatmada başlayalım.

Dinlediğimiz müzik türü çok önemli. Neden mi? Çünkü tüm hayatımızda büyük bir etki yapıyor. Yapılan araştırmalar müziğin insan zekası ile ve düşünceleri üzerinde büyük bir etki yarattığını söylüyor. Peki dinlediğimiz müzik türü bizi nasıl etkiler. Buna 3 aşamalı durum diyebiliriz.

Birinci Seviye:
Bilinçte büyük bir etki yapıyor ve bilincimizin ve beynimizin gelişimi ile ilgili büyük bir etki yaratıyor. Mozart (1993’te yapılan Mozart Efect çalışması) dinleyen insanların zekaların geliştiği bilimsel olarak ispatlanmış. Ayrıca müzik türümüz yaşam standartlarımıza da büyük bir etki yapmaktadır. Sosyal ortamımızın müzik seçimimizde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor.

İkinci Seviye:
Derinlerde müzik bilinçaltımızı tabii ki etkiliyor ve bu da hayata bakışımızı ve düşüncelerimize etki ediyor. Nasıl mı? Bir müzik türünü sürekli dinliyorsak bilinçaltımız, hayatımızla ilgili kararlar alırken dinlenilen müzikleri de baz alıyor. Kısaca hangi müzik türü dinliyorsanız hayatınız bu yönde bir gelişime girebiliyor.

Üçüncü Seviye:
Ruhsal ve Duygusal durumumuzu etkiliyor. O anki duygu durumumuzu tamamen değiştirebiliyor. Bizi mutsuz bir hale veya mutlu bir duruma sokabiliyor. Müzik evrensel bir titreşim yayar. Müziğin kendisi evrensel bir sanattır. Müzik titreşimleri suya etki etmektedir. Bazı araştırmacılar meditative müziklerin bedene ve sağlığa iyi geldiğini doğru frekanslarla müziğin hayatımıza harika etkiler yapabileceğini iddia etmektedirler.

Tabii ki bunlar belli araştırmaların teorisel bilgileri. Ama unutmamak gerekir ki müzik hayatımıza yön veren harika bir sanattır. Onun için kendinizi hangi müzikle huzurlu hissediyorsanız onu dinleyin ve farklı müzik türlerine de fırsat verin.

(Visited 51 times, 1 visits today)