Dinozorlar

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere dinozorları anlatacağım.

Dinozorlar benim en çok merak ettiğim hayvan türleri. Artık yaşamasalar da büyüklükleri, yaşadıkları ortam, dinozor türleri ve fosilleri hep ilgimi çekiyor. Benim dinozorları anlatan kitaplarım var. Onları okumayı, resimlerine bakmayı seviyorum.

Dinozorlar, milyonlarca yıl önce daha insanlar dünyada yokken yeryüzünde yaşamış hayvanlardır. Dinozor korkunç kertenkele demektir. İskeletleri dev boyutlardaki kertenkele iskeletine benzediği için dinozorlara bu isim verilmiş. Karada, havada ve suda yaşamış bu hayvanların artık sadece fosilleri var. Bilim adamları bu fosilleri inceleyerek dinozorlar hakkında pek çok bilgi elde ediyorlar. İlk dinozorlar bundan yaklaşık 350 milyon yıl önce yaşamışlar. Dünyada bir zamanlar 850 farkı dinozor yaşamış. Ayrıca dinozorlar etçil hayvanlar olarak bilinse de büyük bir kısmı otçulmuş. Bazı dinozorlar 25 metre uzunluğunda ve 32 ton ağırlığında iken, bazıları da 60 santimetre uzunluğunda ve 5,5 kilogram ağırlığında olabiliyormuş.

Bilim adamları dinozorların günümüzden 60 milyon yıl önce dünyaya bir gök cisminin çarpması sonucu nesillerinin tükendiğini düşünüyorlar.

Keşke benim küçük evcil bir dinozorum olsaydı…

 

 

 

 

http://trend.mynet.com/dinozorlar-hakkinda-ufkunuzu-acacak-14-enteresan-bilgi- http://www.nkfu.com/dinazorlar-hakkinda-bilgi, http://www.bilgiustam.com/dinozorlar-hayatlari , Tübitak Popüler Bilim Serisi ”Yeryüzünde Yaşam”

 

(Visited 233 times, 1 visits today)