Dış Dünya

Her gün her dakika elimizde telefonlarla dolaşıyoruz. Ne ihtiyacımız varsa onunla gideriyoruz. Artık sohbet etmek için biri ile yanyana olmamıza gerek yok. Artık okullara, arkadaşlara ve birçok şeye ihtiyaç yok. Peki ya internet giderse ne olucak hiç düşündünüz mü? Ya da elektrik giderse ve bir daha gelmezse ?

Birçoğumuz boşluğa düşecek ve depresyona girecek. Artık en yakın arkadaşlarını kaybetmiş olucak birçok insan. Gerçek arkadaşlığın ne olduğunu bilmeyen bir nesil geliştiriyoruz. Artık kimse dışarı çıkıp düzgün bir şekilde arkadaşlarıyla olmuyorlar. Arkadaşlarıyla dışarı çıkanlar ise telefonlarıyla oynuyor. Birbirlerimizin yüzlerine bakmadan telefondan iletişime geçiyoruz. Gülmesek bile gülen yüz koyuyoruz. Birbirimizin duygularını böyle anlamaya çalışıyoruz.

Etkili bir iletişim kuramıyoruz artık. Restoranlarda bile garsonla konuşmadan sipariş verebiliyorsun. Peki ya guygularımızı paylaşmak nasıl olucak? Minnettarlığımzı nasıl sunucaz bir kişiye. Nasıl üzgün olduğumuzu belirticez. Bir insanın yüzü içinin yansımasıdır. Ona bakmadan gerçek duygularını anlayamazsınız. Bir insan tek bir bakışıyla büyük bir anlam ifade edebilir. Günümüz gençliği bu duyguları alamadan bilgisayarın karşısında vakitlerini öldürmeyi seçiyor. Birçoğu okula gitmiyor. Bazıları okula gitse bile günde 10 saate kadar bilgisayar oyunu oynuyor. Peki ya gerçek arkadaşlık neresinde bunun.

Arkadaşlarınızla kafeye, alışveriş merkezine veya toplu alanlara gitmek hem sizi daha çok eğlendirecek hem de vaktinizi verimli geçirmenizi sağlayacak. Bir insanla yıllar boyu arkadaşa olup ondan bıkmazsınız. Fakat bir oyunun yenisi çıktığında başka bir oyuna geçersiniz. Bir arkadaşlık ne kadar sonsuz ise bir oyun o kadar geçicidir.

Bir oyun sizin duygularınıza ortak olamaz. Size tavsiye veremez. Sizi eğlendiremez. En önemlisi hep sizinle kalamaz. Ama arkadaşlık öyle bir şeydir ki asla ölmez. Hep seninle olur. Mutlu ol ya da olma o da seninle aynı duyguları paylaşır. Arkadaşlık demek sizin diğer ayrınızı bulmanız gibidir. Bir puzzle gibi birbirinizi tamamlarsınız. Ne kadar zıt oluşanız olun o sizin bir parçanızdan ve sizi öyle kabullenmiştir. Bir bilgisayar ile ne kadar vakit geçirirseniz o kadar sizi kendine bağlar ve dış dünyadan o kadar uzaklaştırır. Gerçek ve güzel dış dünyadan.

Bir arkadaşla geçirdiğiniz bir gün sizi hem eğlendirir hem mutlu eder. Ama tam tersine bilgisayar hayata daha karamsar bakmanızı sağlar ve zorluklara yüzleşmenizi zorlaştırır. Yaşamınızda ne oluşa olsun hep sizinle olucak ve asla sizi üzmeyecek biri olursa hayatla daha kolay yüzleşirsiniz. Sizi üzecek şeylerle b,r dakikanızı daha harcamayan ve hayatın güzelliklerine bırakın kendinizi.

(Visited 41 times, 1 visits today)