DIŞ GÖRÜNÜŞ ÖNEMLİ DEĞİLDİR

Merhaba ben Özlem. Size bir anımı anlatmak istiyorum. Benim ana sınıfındayken Eda isminde bir arkadaşım  vardı. Ben ana sınıfındayken çok çirkin olduğumu düşünüyordum. Bir gün Eda bana şöyle dedi:
– Şey…Ben senin yanında utanıyorum. Yani sen…

O anda ne demek istediğini anlamıştım. O benim çirkin olduğumu düşünüyordu. Okul bittiğinde eve  geldikten sonra ilk işim anneme içimi dökmeye karar vermiştim. Ve öyle de yaptım. Annem bunları duyunca şöyle dedi:
– Kendine güvenenler asla ağlamaz.
Ben de,
-Ben onlardan biri miyim?
Annem: Evet. dedi.

Şaşırmıştım ama bu sözleri duyunca güvenim daha çok arttı. Artık daha çok çalışıyordum. Kitaplığımdaki tüm kitapları okudum, öğrendiğim her şeyin üstünden geçtim. Neredeyse her şeyi öğrendikten sonra annemle yeni elbiseler almak için yola çıktık. Bu arada Eda’ya ne oldu diye soruyorsanız o daha güzel kızlarla arkadaş grubu oluşturdu. Yakında onun grubuna katılmayı dört gözle bekliyordum. Kıyafetleri alınca bir tanesini giydim. Sonra annem benim saçlarımı güzelce topladı. Artık okula gitmeye hazırdım. Okula gidince Eda’nın grubunu gördüm ve grubun yakınından havalı bir şekilde geçtim. Onlar beni görünce hemen gruplarına aldılar. Ve onlar beni alır almaz onlara şöyle dedim:
-Ben şu anda eski yüzümle buraya gelseydim beni alır mıydınız? diye sordum.
Onlar da ‘’Hayır dedi
Ben: Çünkü siz güzel olmaya önem veriyorsunuz.
Eda: Ne olmuş yani güzel olmaya önem vermeyelim mi?
Ben: Tabi ki verin ama güzel olunca hayatımızda bir şey değişmiyor. Önemli olan dış görünüş değildir. Önemli olan iyi kalpli olmak, insanlara saygı göstermek ve en önemlisi ders çalışıp kitap okumak, kendine önem vermektir. Hatırlamıyor musunuz? Bir keresinde öğretmenimiz şöyle demişti:
-Kitap okumak ve test çözmek bir ödev değildir. İstediğiniz zaman okuyup, çalışabilirsiniz. Ama istemezseniz size zarar. Yani demek istediğim şu sınavlarda çok zorlanırsınız. Kitap okumak sınavlarda nasıl yardımcı oluyor derseniz kitap okumak sınav saatinde soruları hızlı okumanızı ve bunun sonucunda sınav süresi bitmeden bitirmenizi sağlar.’ demişti dedim.
Eda da hatasını anlayıp benden özür diledi bende affettim. Anlattığım anımı beğendiniz mi? Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Sağlıkla kalın…

Bennu Uçar 2/B

(Visited 130 times, 1 visits today)