Diş Sağlığı

Diş bakımında en önemli şey, dişlerimizi her yemekten sonra fırçalamaktır. Bu sayede hem dişlerimiz bembeyaz olur, hem ağız kokusu olmaz, hem de dişimizin çürümesine engel oluruz. İlk dişlerimiz bebeklikte çıkmaya başlar. Daha sonra bu dişlerimiz düşer, yerine kalıcı dişlerimiz çıkar. Kalıcı dişlerimizin sağlıklı olması için temizliğine ve yediğimiz besinlere dikkat etmeliyiz.

Diş fırçası ve diş macunu diş temizliği için gerekli temel malzemelerdir. Yediğimiz yiyeceklerin parçaları dişlerimizin arasında kalır. Bu yiyecek parçalarını temizlemek için mutlaka dişlerimizi fırçalamalıyız, hatta diş ipi kullanmalıyız. Fırçalarken kullanılacak çeşitli diş macunları vardır. Herkes beğendiği macunu seçebilir. Ancak dişlerimizi fırçalarken şu şekilde fırçalamalıyız: Alt dişlerimizi aşağıdan yukarıya, üst dişlerimizi yukarıdan aşağıya fırçalamalıyız. Dişlerimizi fırçalamazsak yemek artıkları dişlerimizi çürütebilir. Dişlerimiz çürüyünce de çok fazla ağrıyabilir ve ağzımız çok kötü kokabilir. Bu koku arkadaşımızın, öğretmenimizin, annemizin, babamızın dikkatini dağıtabilir ve rahatsız olabilirler.

Dişlerimizin sağlıklı olmasını istiyorsak yemeklerden sonra mutlaka dişlerimizi fırçalamalıyız ve düzenli olarak diş doktoruna kontrole gitmeliyiz.

(Visited 102 times, 1 visits today)