Disiplin Özgürlüktür

Disiplin özgürlüktür çünkü disiplin insanlara insan olduklarını hatırlatır. Disiplin insanlara daha düzenli bir hayat yaşama olanağı sağlar. Daha düzenli bir hayat yaşayan insanlar mental olarak daha az yorulurlar ve bu durum da onların akademik, günlük vb. başarılarına her türlü bir pozitif etkiye sahiptir. Örnek olarak gününüzü bir çizelgeye dönüştürdüğünüzde ve bu çizelgedeki planı uyguladığınızda gününüzün ne kadar daha düzgün bir biçimde geçtiğini fark edeceksiniz. Vakit yetersizliğinden dolayı yapamadığınız işleri yapmaya başlayacaksınız ve bu durum sizi iyi etkileyecek. Eğer olur da bu çizelgeyi uzun bir süre kullanmaya karar verip kullanırsanız hayatınızdaki farkları sizin için sıralayayım. Örnek olarak bir ortama girdiğinizde ve bu ortamdaki kişilerin düzensiz bir gün geçirdiğini bilmeseniz dahi konuşmalarından ne kadar disiplinli olduklarını anlayabilirsiniz.

 

Türk Tabipleri Birliği Disiplin Yönetmeliği Uyarınca Verilebilecek Cezalar - Av. E. Neval YILMAZ Hukuk ve Danışmanlık Hizmetleri

Disiplin özgürlüktür çünkü disiplin insanları mutlu eder. Disiplinli bir biçimde bir işe koyulduğunuzda ve o işi bitirdiğinizde oluşan mutluluk sizi daha da çok disiplinli olmaya iter. Örneğin, genel olarak odanız hep dağınık olsun. Siz bir gün uğraşıp o odayı topladığınız zaman bu durum sizi mutlu eder. Mutlu etmesinin sebebi de uzun bir zamandan sonra odanızı temiz ve düzenli bir biçimde görmektir. Odanızı bu şekilde görmek sizi mutlu ettiği için bundan sonra odanızı hep toplamak isteyeceksiniz. Odanızı devamlı olarak toplamak sizi devamlı olarak bir disipline sürükler. Bu durum da en nihayetinde, sizin disiplinli olmanızı sağlar

 

Disiplinli olmak zordur fakat zoru başarmak her insan için bir motivasyon kaynağıdır.

Öz Disiplin Geliştirme Yolları | Öz Disiplin Nasıl Sağlanır?

Bu durumu size şu şekilde açıklayayım. Bir spor salonuna yazıldınız, biraz kilo vermek istiyorsunuz. Eğer bu spor salonu size bir program verirse bu programı uygularsınız. Eğer vermezse kendi kafanızdan bir program yaparsınız. Bu yaptığınız programa göre spor salonuna gidiyorsunuz. İkinci haftanın ardından kendinizde bir değişiklik göremediniz çünkü daha yolun başındasınız. İşte bu işin zor kısmıdır. Eğer bu kısımda pes ederseniz uzun vadedeki güzellikleri kaçırırsınız. Diyelim ki bu zorluğa rağmen devam ettiniz ve toplam gittiğiniz süre altı haftayı buldu. Bu durumda kaçınılmaz bir şekilde bir değişim fark edeceksiniz. İşte bu motivasyondur.

 

Disiplin özgürlüktür çünkü disiplinli olmayı diğer insanlara aşıladığınız zaman daha ferah ve özgür hissedersiniz. Bir arkadaşınız ile oturuyorsunuz ve bir anda bir karar aldınız. Aldığınız bu karar sabah her saat sabah erken kalkmak. Aslında siz her sabah erken kalkıyorsunuz fakat arkadaşınızın da her sabah erken kalkması için ona da destek verdiğinizi hayal edin. Bir süreden sonra arkadaşınız her sabah erken kalkamaya başladığında siz de en az arkadaşınız kadar mutlu olursunuz. Çünkü bir insan sizin sayenizde disiplinli oldu.

 

Sözün özü, zorluklara göğüs gerersek ve disiplinli olmayı diğer insanlara aşılarsak en nihayetinde hem diğer insanlar, hem biz mutlu oluruz.

 

(Visited 10 times, 1 visits today)