Disiplin Özgürlüktür

Disiplin özgürlüktür çünkü bu cümleyi her duyduğum zaman algım değişiyor. Eskiden disiplini katı, sert bir şekilde algılardım.
Ancak zaman ilerledikçe düşüncelerimizi, beynimizi olumlu etkilediğini hatta psikolojimizde bile payı olduğunu görmeye başladım.
Disiplin özgürlüktür çünkü daha iyi yaşamak istiyorsak bunun yolu çalışmaktan ve disiplinden geçer. Yoğunluk, isteksizlik, yarın yaparımlar bizi esir ve tembel kılar. Hayatımızı istediğimiz hâle getirecek mucize bir hap yok ancak kendi kurallarımızı koyarsak ve bunlara sadık kalmayı başarırsak dış faktörler bizi kontrol edemez.
Disiplin özgürlüktür çünkü konuyu bir de öz disiplinimiz üzerinden değerlendirelim. Başarılı insanlara baktığımızda, hepsinin ortak özelliğinin kendi kurallarına sıkı sıkıya bağlı olmak olduğunu görürüz. Örneğin iyi bir yazar olmak için yazmadan oturabilmeyi öğrenmek gerekir. Disiplinli olmak, sadece yetenekli insanları yükselten bir kavram değildir. Gündelik hayatımızda da kendimizi en iyisini başarmaya kanalize ettiğimiz zaman işimiz, hobilerimiz ve tutkularımız konusunda daha güçlü olmaya başlarız. Sonuç olarak insanın bu gücü yaratmasının yolu ise kendini kontrol edebilmekten geçer.

(Visited 5 times, 1 visits today)