DİZİLER VE FİLMLER

Bir kitabı okurken kitaptaki karakterin yerine kendinizi hiç koydunuz mu? Peki izlediğiniz dizideki karakterler gibi davranmaya çalıştınız mı? Sanırım çoğunluk ikisini de yapmıştır. O zaman neden kitap karakterleri gibi davranmak normal karşılanırken dizi karakterleri gibi davranmak garipseniyor?
Ülkemizde çekilen dizilerin çoğunun seviyesi okuduğumuz kitaplardan düşük oluyor. Ancak ülkemizde kitap okuyan kesim giderek azaldığından maalesef insanlar bunu bilmiyor. Onlar için tabi ki kendilerini karakterler yerine koymak normal. Ancak ülkemizde okunan kitaplarında izlenen dizilerden çok bir farkı olmadığı için herkes başka biri gibi davranıyor.
Kitap okurken, eğer kaliteli bir kitapsa kitabı yaşayarak okursunuz. Bu durum aynı şekilde kaliteli diziler için de geçerli ama artık televizyonlarda o kadar çok saçma sapan dizi var ki, hayatında bir kere bile iyi bir kitap okumuş ya da okuyan insanların arasında bulunmuş birisi tarafından da bu dizilerdeki karakterler gibi olmak isteyen kişiler garipsenecektir.
Diğer taraftan da, izlediğimiz diziler genellikle okuduğumuz kitaplardan uzun vadeli olduğu için kendinizi dizi karakterlerinin yerine koymak normal olabilir. Sonuç olarak okuduğumuz kitaplardaki karakterlerin yerine kendimizi koymak normal karşılanırken, izlediğimiz TV dizilerinde ki karakterlerin yerine kendimizi koymamızın garipsenmesinin nedeni bu.

(Visited 25 times, 1 visits today)