Bir Tabiat Harikası: Abant

Bolu şehrinin güneybatısında bulunan Abant, meşe, köknar, çam, kayın ve gürgen ağaçlarının bolca yer aldığı, huzur verici bir mekan. Doğada kendinizle baş başa kalıp güzel bir vakit geçirebileceğiniz bir yerdir Abant.

Abant Gölü’nün uzunluğu yaklaşık 900 m. kadar, en derin yeri ise 18 metredir. Denizden yüksekliği 1.328 metreyi bulan, bu 1,5 km2′den az bir alanı kaplayan küçük bir tatlı su gölünün kuzeybatı bölümü yarı bataklık haldedir. Bu yüzden nadir özellikteki sarı ve beyaz nilüfer çiçekleriyle kaplı ve bu benzersiz bitki örtüsü onu özel kılıyor. Bu yüzden Abant Gölü ve çevresi Milli Park statüsünde bulunuyor.

Abant Gölü’nün çevresi yaklaşık olarak 7 kilometre kadardır, yürüyüş yapmak için idealdir ve ortalama bir yürüyüş temposuyla iki saatte tamamlanabilir. Çevrenize baktığınızda nefis bir göl manzarasıyla karşı karşıya bırakır sizi Abant. Yemyeşil ormanların kokusu da insana müthiş keyif vermektedir. Yürüyüşünüzü zevkli ve dinlendirici kılacak olan bu iki unsur, kişiye her şeyi unutturup bu doğa harikasının benzersiz büyüsüne kapılmasını sağlar. Bu bölgede geyik, yaban domuzları, karacalar, çok sayıda yırtıcı ve ötücü kuşlar yaşamaktadır. Ayrıca ayı, çakal, tilki olduğu da bilinmektedir. Tabii bu yaban hayvanlarını göl civarında görmek mümkün değildir.

Sarıçam, kayın, karaçam, kavak, dişbudak, söğüt, ılgın, fındık barındıran zengin bir bitki örtüsüne sahiptir Abant. Gölün çevresi çam, köknar ve kayın ağaçlarını görmek mümkündür. Ayrıca alıç, kuşburnu, muşmula, böğürtlen, çilek gibi meyveli bitkiler, çeşitli mantarlar ve kokulu dağ çiçekleri yönünden de zengin bir floraya sahiptir.

Abant gezilecek yerler açısından tamamen doğal güzellikler ile dolu bir yer. Sonbahar mevsiminde Abant’ta bulunan ormanın büründüğü rengi görmenizi tavsiye ederim. Bütün sıkıntılarınızdan uzaklaşıp rahatlayabileceğiniz bir mekan sunmaktadır hepimize Bolu.

 

Image result for abant

Image result for abant

Image result for abant

Image result for bolu abant ilkbahar

 

 

 

Kaynakça: https://yoldaolmak.com/abant-golu-bolu.html

 

(Visited 82 times, 1 visits today)