DOĞAYLA SAVAŞIMIZ

Öncelikle merhaba, ben Okyanus Zeynep Kaymak. Bugün size “Doğa ile savaştayız, kazanırsak kaybedeceğiz.” sözü ile ilgili düşüncelerimi açıklayacağım.

Çoğu insan bu sözü okuyunca aklına tek bir soru geliyor: “Kazanırsak nasıl kaybediyoruz?” Ben ilk önce bu soruyu açıklayarak başlamak istiyorum.

Bu aralar çoğumuzun da bildiği gibi doğa ile ilgili bir savaştayız. Peki bu nasıl bir savaş? Bu savaşı kim başlattı? Hepimizin de bildiği gibi son zamanlarda ülkemizde çok fazla orman yakıldı, hayvanlar evlerinden oldu. İnsanlar, ağaçları kesip onun yerine bina dikiyorlar. Sanırım insanlar ağaçların bizim için ne kadar önemli olduğunu ve ülkemizde zaten pek çok bina olduğunu bilmiyorlar. Bu savaşı biz insanlar başlattık. Eğer doğayı katletmeye devam edersek bu savaşı insanlar kazanmış olur ama aslında kaybetmiş oluruz. Çünkü bitkiler karbondioksit alıp oksijen verir, biz ise oksijen alıp karbondioksit veririz. İşte bu yüzden ekosistemin dengesi için ağaçlar ve bitkiler çok önemli. Eğer bu savaşı kazanırsak doğa yok olmuş olacağı için biz oksijen ihtiyacımızı karşılayamayacağımızdan ölürüz ve sonucunda bu savaşı kaybetmiş oluruz.

LÜTFEN DOĞAYI KORUYALIM!                                                                                                                                    ŞUNU UNUTMAYALIM: DOĞA BİZİM DOSTUMUZDUR, DÜŞMANIMIZ DEĞİL!

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)