Doğal Kaynaklar

Paha biçilemez arkeolojik eserler kulağa ne kadar da hoş geliyor. Zaten artık paha biçilemez lafı insanları heyecanlandırıyor. Siz olsanız paha biçilemez arkeolojik çalışmalara sahip bir bölgede yaşamak mı isterdiniz yoksa çok ciddi enerji ihtiyacını karşılayacak o bölgeyi sular altında bırakacak bir baraj mı?

İnsanlar bunu kendilerine göre düşüne bilirler, bencil olabilirler. Böyle bir seçim hakkım olsa idi sadece kendimi değil, sadece yaşadığım dönemi değil daha çok benden sonraki nesillerin ihtiyaç duyacağı şeyleri göz önünde bulundururdum. Şu an dünyamızda yok olmakta olan kaynaklar var. Enerji ihtiyacımızı yenilenemeyen enerji kaynaklarından alıyoruz, yenilenebilir enerji kaynaklarını ise kirletiyor yada yok ediyoruz. Bu bizim sonumuzu getirecek şey olabilir. Çok fazla ormanlık alan kirletildi, çok fazla deniz, göl, dere kurudu. Şu an bizim için bir sıkıntı yok ama bir zaman yenilenemeyen enerji kaynakları bittiğinde, insanlığın sonu gelecek gibi gözüküyor. Bu sorundan acilen kurtulmamız için insanların acilen bilinçlendirilmesi lazım. Bu kadar anlatığım şeyden de anlayacağınız üzere  ben bir bölgeyi sular altında bırakacak bir barajı tercih ederdim. İnsanlar şu ana kadar yanlış şeyler yapmış ola bilir. Ama insanları bilinçlendirerek bunun önüne geçe biliriz, insanlar doğal kaynakların ne kadar önemli olduğu hakkında hiç bir fikri yok. Sadece kullanmaya ayarlanmış robot gibi kullanıyorlar ve atıyorlar sadece kendilerini düşünüyor onlardan sonra gelecek nesilleri düşünmüyorlar.  Bu barajı çok özel kullanmamız gerekirdi hiç kirletilmemesi, hiç zarar görmemesi gerekirdi. Bu barajı seçerdim çünkü şu an enerji kaynaklarımız çok hızlı bir şekilde kirletiliyor ve insanlar çok yavaşta olsa biraz daha bilinçlenmeye başlamış durumda. Bizim bu bilinçlendirmeyi hızlandırıp doğal kaynaklara daha dikkatli davranmalarını sağlamamız gerek. Bunun gibi baraj olan yerlerde enerji ihtiyacının karşılanması daha kolay oluyor çünkü hidroelektrik enerjisi çok güçlü bir enerji türü ve suya bağlı olarak enerji üretme hızı ve gücü değişiyor. Bizim elimizde bütün bil bölgeyi sular altında bırakacak kadar çok su var ve barajımız var. Bu kadar su sayesinde çok büyük enerjiler elde edilebilir ve bunun sayesinde yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanımı azalır bu da doğanın güzelleşmesini sağlar.

Sonuç olarak böyle bir sorudan yola çıkarak insanları bilinçlendirmek gerçekten güzel olabilirdi; insanların aklında kalıcı etki bırakabilir belki de yere çöp atarken veya doğaya zarar verirken akıllarına bu sorunun gelmesi ile vaz geçebilirlerdi. Böyle bir durumda doğa hiç kirletilmemiş olsa yenilenebilir enerji kaynakları kullanılsa bütün dünya değişebilirdi. Hepsi bu kadar yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

 

(Visited 121 times, 1 visits today)