Doğru Adım

“Tehlike insanlığın yararı için kullanılabilir mi?” Sorusuna verilen yanıtlar genel olarak değişiklik göstermez ama tehlike bir risktir ve bu veya bunun gibi riskleri almak insanlığın kaderini değiştirebilir.

İnsanların sahip olduğu ve doğru kullanıldığında limitsiz bir şekilde fikir üretebileceği bir yerdir beyin. Her insanın bir fikri vardır. Ancak, tehlike oluşturan ancak insanlığın yararı için kullanılabilecek fikirler hayata geçirilebilir. “ İnsanın hayatı her şeyden daha önemlidir.” Gibi cümleler sadece basit düşünürseniz aklınıza gelir. Belki de gerçekten yaşamaktan daha önemli olan bir şey yoktur. Sonuçta yaşamadan bu fikirleri düşünemeyiz. Ancak risk almak insanlık için atılacak önemli bir adımsa, risk almak her zaman kötü sonuçlar doğurmaz. Yani insanlığın kazandığı yeni bir tecrübe ve yeni doğacak fikirler insanlık için daha önemli bir adım olabilir. Sadece basit düşünmemek gerekir. Örneğin, gelecekte bir aşı bulunsa ve bu aşının insanlara bazı özelikler kazandıracağı düşünülse, bazı yan etkileri de olsa bunu denemeden bilemeyiz. Bu aşıyı önce insanlar üzerinde denemek doğru olmaz ama eninde sonunda insanlarla deney yapmaya başlamak gerekir. Sadece gönüllü insanlar üzerinde deney yapılabilir. Yan etkileri araştırılarak yok edilir ve en sonunda insanlık için atılmış önemli adım haline gelebilir bu aşı. Bunun gibi birçok şey düşünülebilir. Sonuçta insan aklı limitsiz bir şekilde çalışır. Gelecekte beynimizin yüzde yüzünü kullanırsak, yapamayacağımız şey olmadığını düşünüyor bilim insanları. Eğer limitsiz çalışan bir beyin varsa, bu yepyeni ve sınırsız bir bilgi kaynağı olabilir. Belki düşünülen şeyler çok tehlikeli olabilir ama bunu yapmak insana yeni deneyimler kazandırır. Yeni deneyimler ise, atılan başka bir adım demektir.

Gidilen taşlı yollarda ayağımız çıplak bile olsa yolun sonundaki şelaleye girmek, başarmanın ta kendisidir. Başarının taşlı yolunu geçmek, aldığın risklere rağmen bıkmadan doğru taşa basmaktır. Ayağımız kesilse bile fazla kan kaybetmeden yolun sonunu düşünmek ve ona ulaşmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak attığımız en önemli adımdır. Atılan her adımın değerli olduğunu bilmek beyninize yeni fikirler katar. Çünkü bastığınız sivri bir taşa canınız acıdığı için bir daha basamazsınız. Bu da size yeni tecrübeler kazandırır. Doğru taşa basmak, size bir adım daha atma şansını verir. Bütün taşları aşıp artık önünüzde hiçbir engel kalmayana kadar bunu yaparsınız. Önünüzde basacak bir taş kalmadığı zaman, bağırdığınız sevinç çığlıkları, şelalenin en tepesine ulaşır. Başarının aktığı yere.

(Visited 20 times, 1 visits today)