Doğru Olan Ne?

Günümüzde ilaç kullanımı fazlasıyla yaygın olsa da, insanların kullandığı ilaçlar hakkında çok fazla düşünmediği ortadadır. Hastalıklara tedavi bulmanın neye mal olduğunu ise çok kişi bilmemektedir.

Eski zamanlarda hastalıklara tedavi bulmak amacıyla yapılan acımasız ve hayal edilemeyecek kadar üzücü birçok olay gerçekleşmiştir. İnsanlar sakat kalmış, doğru bir tedavi üretemediklerinden ölmüşlerdir. Şu anda bir hastalığa tedavi bulmak için insanlar yerine hayvanlar kullanılsa da eminim ki insanlar üzerinde tedavi amaçlı ilaçların test edildiği deneyler hala kuytu köşelerde yapılıyordur. Çok fazla kişi bilmese de aslında insanlar üzerinde deney yapmanın cezası vardır. Bu ceza bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası olarak bilinmektedir.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki insanlar ve hayvanların deney aracı olarak kullanılmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. İnsanlar bir topluma tedavi bulabilmek için acı çekmesin diye, hayvanları deney aracı olarak kullanmayı tercih etmiştir ve yasal olan da bu sayılmaktadır. Ama bu kanunu düzenlerken insanlar yerine hayvanların tedavi amaçlı kullanılmasının gerektiği kadar üzerine düşünülmediği bellidir.

İnsanlar kendi türünden birilerinin ölmesi yerine hayvanları kullanmayı maalesef tercih etmiştir. Geçmiş zamanda tedavi bulma amacıyla yapılan acımasız olayları düşünürsek bizim de aynı acımasızlığı şu anda hayvanlara yaptığımızı rahatlıkla görebiliriz. Eski zamanlarda insanlara bir deney için gönüllü olmak isteyip istemediği sorulmuyordu. Hayvanlar bize isteklerini belirtemediklerinden dolayı, onları doğal yaşam ortamlarından alıp bir deney ortamına sokuyoruz. Bu yaptığımızın geçmişte yaşanılan talihsiz olaylara benzerliği itiraz edilemeyecek kadar fazladır.

Ne Yapılabilir?

Zorla hayvanları veya insanları bir deney faresi yapmak yerine gönüllü olanların tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yaşadığımız dünyada maalesef geçimini sağlayamayan kişiler var ve eğer bu kişilere ihtiyaçları kadar para verilirse gönüllü olmak isteyeceklerine eminim. İnsanların para konusuna gelince ne kadar cani ve bencil olduğunu izlediğimiz haberlerde bile görürken neden bunu bir avantaja çevirmeyelim ki?

 

(Visited 28 times, 1 visits today)