Doğru Yol?

 

İnsanlar içinde herkesin kendince belirlediği, seçtiği, istediği ve kendine göre en doğru  yolu vardır.

Peki bu yollar adı kadar doğru mu sizce?
Kendi doğru yolumuzu seçmemizi etkileyen bazı şeyler var. Örneğin; zaman, yaş, yaşadığımız yer, maddi ve manevi durumlarımız, fiziksel olarak zorluklar ama bizi bence en çok etkileyen diğer insanlar. Peki neden bizi diğer insanların görüşleri, hakkımızda ne diyecekleri bu kadar çok ilgilendiriyor? Neden umursuyoruz ve hayatımızı onlara göre şekillendiriyoruz?

Aslında olayları böyle düşününce birbirimize ne kadar çok baskı yapıyoruz. Herkes neredeyse birbirine bunu yapıyor. Örneğin;yolda yürüyen fakat çok renkli tarzda giyinen, dövmesi olan, değişik saç rengi ve modellere sahip olan veya cinsiyetini içinde yaşadığı gibi değiştiren insanlara herkes şöyle bir dönüp bakıyor, sizi konuşuyor, benim böyle bir evladım olsa ne yaparım diyor.

Aslında o insanlar çok önemli bir şey yapıyorlar. Kendileri nasıl istiyorsa öyle yapıyorlar. İnsanların konuşmalarını önemsemiyorlar. Çünkü: O halde mutlular ve önemli olanda bu zaten kendilerinin mutlu olması. İşte onlarda kendi doğru yollarını izleyen insanlar.

Bazılarına göre ise de doğru yol; kimse arkamdan laf söz etmesin, sokakta beni gördüklerinde hep akıllarına iyi şeyler gelsin. İşte bakın bu bizim insanlara yaptığımız psikolojik baskılarla kendi doğru yolumuza göre davrandırmak.

Aslında onlara nasıl bir kötülük yaptığımızın farkında değiliz. Hem kendi doğru yollarını kendi doğru ve  istekleriyle oluşmasını engelliyoruz hem de onların ve bizim maddi manevi durumları, fiziksel durumları, çevreleri, arkadaş ortamları o kadar farklı ki bu doğru yolların birbiri ile uyuşması ne kadar imkansız.

Fakat bizim onlara uyguladığımız baskılar onları zamanla uyumsuz bir doğru yola itiyor.

Belki de bu yüzden çağdaşlaşma konusunda yavaşız. Çünkü çağdaşlaşmak, ilerlemek, yenilenmek gerekir. Lakin biz devir bu kadar değiştikçe hala doğru yolu kullanmaya bunu uygulamaya zorlarsak bu nasıl mümkün olabilir ki?

Belki de bu yüzden bu beyin göçleri, çoğu insanın bu güzel vatanı bırakıp gitmesi.

Artık gelmedi mi bu baskıları bırakmanın zamanı? Herkesin artık kendi doğru yolunu bulması eğer bu yol yanlışsa bile bu yanlışı da kendi kararlarıyla düzeltmesi, kendi emin adımlarıyla bu yolda yürümesinin zamanı gelmedi mi artık?

(Visited 117 times, 1 visits today)