Doğrusunu Bulacağım

Fazla zamanım kalmadı, bu durumdan bir an önce kurtulmam lazım. Karar verebilmek için çok çaba harcıyorum fakat seçenekler her geçen gün daha da artıyor.

Her şey üniversiteye girmek için lisede danışmanlığımı yapan hocamız ile ilk ciddi sohbetimizi yaptığımda başladı.  Bunca zaman emek verdiğim , en iyisi olmalı diyerek çok çabaladığım ve birçok insanın da hayatının bir düzene girmesi yolundaki en önemli adım olan üniversite sınavı gelmiş çatmıştı. Evet, her öğrenci gibi ben de bu konuyla ilgili çok hayal kurmuştum. Çevremdeki insanların bu sınav ile ilgili telaşları, aile arasında yapılan sohbetler, arkadaşlarım ve hocalarımla ayaküstü görüşmeler, medya organlarındaki haberler, üniversiteli büyüklerimiz ve benzeri tüm etkenlerin nihayete ereceği an.

Tabii ki ailemle uzun zamandır bu tür konuşmalarda bulunuyorduk. Annem ve babam kendi üniversite hayatlarından, meslek seçimlerinden, yaşadıklarının pozitif ve negatif yanlarından bahsetmekteydi. Fakat ailem olmaları sebebiyle her şeyin en iyisinin olmasını dilerken çok da objektif olamamaktaydılar. Babam başarılı bir mühendis , annem de başarılı ve mutlu bir iç mimar olmakla birlikte önüme bu iki meslek haricinde birçok seçenek sunuyorlar ve onlar da çok telaşlanıyorlardı.

Evet hem objektif hem mantıklı hem de akademik bir görüş alma ihtiyacı hissetmiş, lisedeki danışmanımıza başvurmuştum.

Derin bir ah çekerek, sitem, özlem, hayal dolu acı bir gülümsemeyle anlatmaya başladı. Doktor olmak istediğini fakat başaramayacağını düşünerek girişimde bulunmadığını anlatmaya başladı. Bu sürece girdiği an toplumda hangi mesleklerin itibar gördüğü hususunda uzun ve edebi cümleler kurdu. Bugün bizlerin daha şanslı olduğumuzu, her şeyin daha şeffaf olarak algılanabildiği bir sürecin ilerlediğini belirtti. Zamanında doktor olmak isteyerek çıktığı yolda, çevresinden bilinçli bilgiler toparlayamadığı için cesaretle atılamadığını uzun uzun anlattı. Bugün yaşadığı hayattan ve seçtiği meslekten mutlu olmakla beraber, ufak tefek keşke kırıntıları sezmiştim.

Çok okumuş , çok dinlemiş ve araştırma yapmıştım. Herkesin hayat görüşü ve idealleri ile hayatın gerçeklerinin ortak noktalarını bulmalıydım. Bu konuda , bu soruların cevaplarını bulabileceğim yer bendim. Hayatımın anlamını nerede bulacak, kendimi nasıl tamamlayacak ve mesleğimin bu yolculuktaki rolü nerede olacak kendim karar vermeliydim.

Sıkça maruz kaldığımız hayatın gerçekliklerinin ne yönde ilerleyeceği, kariyer, aile, para, başarı kavramlarının nasıl şekilleneceği hususunda karar vermeli ve en önemlisi iyi , faydalı , mutlu bir insan olmanın temellerini oluşturmalıydım.

Seçenekler artıyor, gün geçtikçe yeni ve ilgi çekici meslekler oluşturuluyor.  Fazla zamanım kalmadı, bu durumdan bir an önce benim için en doğru kararı vererek çıkmalıyım. Başaracağım!…

 

(Visited 85 times, 1 visits today)