Dokunma

İki çok yakın arkadaş varmış. Bu çocuklar birinci sınıfa gidiyorlarmış. İkisi birbiriyle oynamaktan çok zevk alıyorlar ve hep birlikte vakit geçiriyorlarmış. Birgün yine okulda tenefüse çıkmışlar, yanlarına bir tane çocuk gelmiş. “sizinle oynaya bilir miyim?” demiş. evet tabiki de oynaya bilirsin demişler. Ama o çocuk kötü niyetli olduğu için arkadaşlardan birine vurmaya başlamış. Diğeri arkadaşına vurulduğunu görünce “sakın ona dokunma” demiş.
Bir kaç gün sonra birinci dersten sonraki tenefüste çocuğun yaptıklarından bahsetmişler ve sonunda öğretmenlerine söyleme kararı almışlar. Bir önceki gün öğretmenlerini göremedikleri için söyleyememişler. Fakat bugün derste öğretmene söyleyeceklermiş. Sınıfa girdiklerinde öğretmenleri kitaplarınızı çıkarıp beni dinleyin demiş. Küçük kız söz hakkı almak için parmak kaldırmış. Ama öğretmen sonra söylersin diye onu dinlememiş. Öğretmenleri arkadaşlar arasındaki iletişimden konuşmaya başlamış. Sizin her hangi tanıdığınız ya da sevdiğiniz bir kişiye başkası saldırmaya ya da vurmaya kalkarsa onları korumamız gerektiğinden bahsetmeye başlamış. Öğretmen sınıfta bu tip olaylar olduğunu anlatmış. Birbirinize doğru davranmamız gerektiğini söylemiş ve “sakın ona dokunma” diye uyarmış.
İleriki günlerde birinci tenefüste iki arkadaş, onlara kötü davranan çocuk karşılaşmışlar. Çocuk yaptıklarından çok pişman olmuş ve özür dilemiş. İki arkadaşta yaptığının kötü olduğunu söylemiş. Çocukta bir daha yapmayacağına söz vermiş. Birlikte oyun oynamaya karar vermişler. Büyük çocuklardan biri bunlara yanaşarak bunlara vurmaya çalışmış bu sefer çocukta “sakın ona dokunma” demiş.

(Visited 32 times, 1 visits today)