Dolu Cebin Boş Zihni

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Dışarı çıkmanın, temiz oksijeni solumanın kıymetini bilin. Eğer böyle devam edersek elimizde hiçbiri kalmayacak. Şu an yaşadığımız durum da aslında dünyamıza ne kadar zarar verdiğimizi gösteriyor. İtalya’da sokağa çıkma yasağı ilan edildikten sonra şehir kendi kendini temizlemeye başladı. Öyle bir temizlikti ki bu yıllardır yunus görülmeyen kanallara yunuslar gelmiş, bizim dışarı çıkamamamızı kutluyorlardı. Dünyamızın, içindeki kaynakların kıymetini bilmeliyiz. Şimdi önemini fark edip dikkatli harcamazsak ilerde çok pişman oluruz.

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Bir sabah oturun kahvaltıya ve şükredin. Ailenize, kendinize, şanslılığınıza şükredin. Afrika’da -o zor koşullarda- dünyaya gelmediğinize şükredin. Sonra dönüp aynada kendinize bakın. Gayet şık/spor giyiyorsunuz veya üzerinizde en azından bir kıyafet var. İnternete girin. Araştırın. Afrika’daki ülkeleri, yaşadıkları zorlukları araştırın. Sonra dışarı çıkın. Şehrinizin en kalabalık sosyal merkezine gidin. Etrafta gezin. Her yöne dikkatlice bakın. Kaldırımlara, çöplerin yanına, ara sokaklara… Ne görüyorsunuz? Yerde yatan, susuzluktan dudakları kurumuş insanlar. İyi insanlar… Parasızlıktan kendine bakım yapamayan insanlar. Onlar nasıl oraya gelmiş. Belki onlar da sizin gibi orta durumlu bir ailede büyüdüler. Onlar niye orada yatıyor? Siz niye ayakta onların yanından geçen insansınız? Kıymetini bilmeniz gereken şey şu anki hayatınız. Her an her şey olabilir. Belki sonraki ay o adamın yanında yatacaksınız. Bilemezsiniz.

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin. Daha fazlasını istemeyin. Hayatı sırf para olarak görmeyin. Hayatı sorgulayın. Düşünün, düşündürün. Konuşun. Herkesle her konuda konuşun. Gezin. Paranız olmasa da gezin. Bazıları gezmek, konuşmak hayatı yaşamanın kısaca her şeyin para olduğunu düşünür. Hayatının amacını para kazanmak yapar. Eğer gerçekten ister, o hedefi için çabalarsa gerçekten de para kazanacak. Sonra ne olacak? Hayatına koyduğu amaca ulaştı. İstediği her şeyi aldı. Önemli soru: Mutlu mu veya mutlular mı? Hayır, değiller! Hayatının amacını, hedefini gerçekleştiren insanlar bir boşluğa düşer. Hayat amacını yitirir. Bu aslında en trajik intihar senaryolarının başındadır. Bazı orta halli insanlar böyle insanların intihar ettiğini görünce “Benim o kadar param olsa ben bunu, bunu yaparım. O adamın aklî problemleri varmış.” derler. Ama aslında kendilerinin istediği şey de para değil. Mutluluk…

Sahip olduklarınız kıymetini bilin. Sahip olamadıklarınızın peşinden koşmayın. Kendinize bir hedef belirleyin. Sevdiğiniz işi yapın. Sevdiğiniz insanlarla yaşayın. Hayatınızdan zevk alın. Her şeyi elde etmeye çalışmayın. Unutmayın: Mutluluğunuz, ne kadar şeye sahip olduğunuzla ölçülmüyor.

(Visited 34 times, 1 visits today)