Dört Numara Benim

Kitap John karakteri ağzından anlatılıyor. Ama diğer kitaplarında başka karakterler ağzından da anlatılabiliyor. Konusuna gelirsek: 9 kişinin farklı bir gezegen olan Lorien’de, Magadorluların saldırısına uğraması sonucu dünyaya gelmesi. Gezegenin büyükleri 9 kişi savaştan ve gezegeni kurtarmak için kaçmadan önce onlara sayılar veriyor. Magadorlular ise o gezegenden kalan son kişileri de öldürmek için onları arıyorlar. Ama verilen sayıdaki  kişileri sırayla öldürmeleri gerekiyor. Mesela 5 numarayı öldürmeden 8 numarayı öldüremiyorlar. Eğer öldürmeye çalışırlarsa kendileri zarar görüyor. Bu bahsettiğim 9 kişide de farklı yetenekler var. Bu aslen son değildi. Her şey böyle başladı.

i-am-number-four-wallpapers-i-am-number-four-30724617-1920-1200

Serinin Türkçe’ye çevrilmiş 3 kitabı olmasına rağmen diğer dillerde 6 tane. Nedenini bilmiyorum ama diğer kitapları hala Türkçe’ye çevrilmiyor. Kitap aslında bilim kurgu. Ben çok fazla bilim kurgu sevmezken bu kitapla görüşüm değişti. Karakterlerini ayrı ayrı çok sevdim. Filmde de karakterler tam hayal ettiğim gibiydi. Tam olarak 6 kere izlediğim ve kitabını okuduğum bir seri. Kitapta John’un kaçması ve savaşmayı öğrenmesi dışında gerçek dostlar edinmesi, gerçekten aşık olması ve onları bulunduğu durumdan kurtarmak istemesi de yer alıyor. i-am-number-four

Kitapta John’un sevdiği kız olan Sarah fotoğrafçılığa meraklı ve popüler. John’un onu sürekli koruması onun başına dertler açabiliyor. John’un en yakın arkadaşı Sam ise okulda eziklenen tiplerden. Babasından dolayı uzaylılara meraklı. Kİtabın sonlarına doğru 6 numara geliyor. Kitapta 6 diye çağırılıyor, aldığı numaradan dolayı. Gerçek ismini kullanmıyor yani. Bu karakteri sevmemin sebebi ise güçlü olması. Sadece fiziksel olarak değil duygusal olarakta çok güçlü. Savaşmayı öğrenmeden savaşabilmiş, kurtulmuş. Yakınları ölmesine rağmen güçlü kalabilmiş bir karakter. Bu yönleri tarafından çok seviyorum ama bazen fazla ciddi olabiliyor. Açıkçası 6’yı Sarah’dan daha çok sevdim. Bana Sarah’dan daha samimi bir karakter gibi geldi.unnamed

Seri ile ilgili aklıma takılan tek soru : Neden filmde ‘Ben Dört Numara’ olmasına rağmen kitapta ‘Dört Numara Benim’ başlığı. Evet, bunu araştırdım fakat bir sonuç bulamadım. İngilizce çeviriden dolayı olduğunu düşünüyorum.

Kitabın biraz uzaylılarla alakalı olması inandırıcı gelmiyor ama kesinlikle okunması gereken bir kitap. Şimdi kitabın arkasındakilere bakalım:

-9 kişi kaçtık

1 numara Malezya’da öldürüldü.

2 numara İngiltere’de…

3 numara Kenya’da avlandı.

Diğerlerinin peşine düşmeden önce benim için gelecekler.

Dört numara benim.

  • Biz, tam şu an yanınızdan geçiyor olabiliriz.

Biz, siz bunu okurken sizi izliyor olabiliriz.

Biz, yaşadığınız şehirde, kasabada olabiliriz.

Biz, herkes olabiliriz.

Biz, o günü bekliyoruz.

Biz, birbirimizi bulacağız.

Biz, bir zafer kazanacağız.

Biz, birlikte olabilirsek,

Biz, kurtuluruz.

Siz de kurtulursunuz.

(Visited 222 times, 1 visits today)