Dost

Herkesin dost olarak gördüğü insanlar vardır. Peki ya bir dost nasıl olmalı?

İnsanlar bir şekilde tanışıp arkadaş olurlar ve bir süre içinde yakın olurlar ki bu muhtemel bir durumdur bu. Çoğu insanlara baktığımızda uzun süreli arkadaşlıkların özellikle henüz küçükken tanışıp arkadaş olan ilişkilerin daha sağlıklı ve iyi arkadaşlıklar kurduğu söylenebilir.

Bense, dostumun bana öncelikle değer verip sonrasında da iyi günümde ve kötü günümde yanımda olmasını beklerim. İnsanlar genellikle -en azından benim yaşadığım çevrede bu şekilde- bu tür şeyleri çok önemsemiyorlar fakat bence en çok önemsenmesi gereken konu bu. Dostun tarafından önemsenmek.

Diğer bir önem verdiğim şeyse her zaman dürüst  olmak. Bir insana dostumuz diyorsak bir o kadar da dürüst olmalıyız. Dostumuzun bize olan bir yalanını öğrendiğimizde nasıl da üzülüyoruz değil mi? İşte bu yüzden daima dostlarımıza karşı dürüst olmalıyız ki onlar da bizlere dürüst olsun.

En az bu konu kadar önemsediğim bir başka konu ise açık sözlü olmak. Eğer dostumuzun her şekilde en iyi ve en mutlu şekilde yaşamasını ve onun iyi olmasını, her zaman iyiliğini düşünüyorsak ona karşı açık sözlü olmalıyız. Bizden bir tavsiye istediğinde veya bir düşüncesini dile getirdiğinde o an belki de gerginlik olmasın diye içimizden karşı çıkıyoruzdur değil mi? Lakin söze geldiğinde onun haklı olduğunu söyleyip tatmin ediyoruz fakat bu ne kadar doğru? Dost dediğiniz insanın iyiliğini istiyorsanız açık sözlü olun. O an üzüleceğini bilseniz de daima kendi fikrinizi ortaya koyun ki gelecekte üzülmesin.

Ben dostumun benim sorunlarımı benim kadar önemsemese de -ki böyle bir konuyu ondan beklemem- bana en azından öğüt vermesini beklerim. Çevremde bu tür insanlardan sadece birkaç kişi var maalesef. Ama ben her zaman iyi bir dost olduğumu düşünüyorum.

Dostunuzu kaybetmek istemiyorsanız ve onu kardeşiniz gibi görüyorsanız ona sımsıkı saırlın. Ona sahip çıkın ve iyi günde kötü günde her zaman onun yanında olun. Onu asla bırakmayın.

 

(Visited 211 times, 1 visits today)