Dostlarımızın Da Hakları Vardır

Bildiğimiz gibi hayvanlar insanların en yakın dostlarıdır. Ve onlarında bizler gibi bazı hakları vardır. Bunlardan bazıları korunma ve barınma hakkıdır. Ama sitede yaşayan insanların hepsi aynı fikirde olmayabilir. Sizce hayvanlarımızı yanımızda barındırmak kötü bir şey mi? Bende bir evcil hayvan sahibi olarak bu konuda hem kendimi hem de sizi bilgilendirmeye çalışacağım.                                                                                                    Tabii ki evde beslenmemesi gereken bazı yasaklı köpek türleri dışında ev ve süs hayvanları olan köpekler, evcil kediler, tüm kafes kuşları, akvaryum balıkları, küçük kemirgenler ve sürüngenlerin insanlarla yaşama hakkı vardır. Eğer evcil hayvanların bakımı sitede yasak ise apartman yönetmeliğinde “Evcil hayvan bakılamaz.” maddesinin bulunması  ve alıcının bunu bilmesi gerekir. Aksi takdirde şikayetçi olan kişinin bu durumu davaya taşıma olasılığı vardır. Peki dostlarımızı nasıl savunabiliriz? Bunun için bazı kurallara uymamız gereklidir. Mesela;

Sahiplenilen hayvanın, tüm denetimleri yapılmış, resmi onaylı bir barınak, rehabilitasyon merkezi veya üreticiden alınması.

Bakımı yapılan hayvanın tüm sağlık kontrollerinin yapılması ve kayıt edilmesi.

Yaşadıkları çevrenin geçerli tüm yerel kurallarına uyum sağlanması.

  Yönetim planında evcil hayvan bakmayla ilgili herhangi bir madde yoksa kişinin evde hayvan beslemesi sorun değilken, ev sahibinin komşusu veya başka biri şikayette bulunursa zabıtalar tarafından uyarılır fakat evcil hayvanı alıkoyma gibi bir durum söz konusu değildir. Sitelerde yaşayan insanların hayvanlar için şikayetleri genellikle çok fazla havlaması, bulaşıcı hastalık taşıdığının düşünülmesi, sitenin bahçesine çok fazla kaka yapmaları ya da korkulmasıdır. Eğer bir kişi gürültüden şikayetçi olursa 1 gün boyunca evinizde ölçüm yapılmalıdır. Bu sebeple söz konusu gürültü kirliliğinin ”sürekli ve belirlenen sınırın üzerinde” olması durumunda Kat Mülkiyeti Kanunu madde 18 uyarınca bir ihlal söz konusu olacak ve tahliyeye hükmolunacaktır.                                                           

Bana göre en etkili yöntem evcil hayvanlarımızın en rahat yaşayabileceği yerler olan müstakil evlerdir. Tabii ki müstakil evlerde de benzer sorunlar yaşanabiliyor. Ama bu şikayet sorunları en aza indirilmiş oluyor ve genellikle havlama dışında sorunlar olmuyor. Ayrıca hayvanlarımızın sosyalleşebileceği hayvan arkadaşları ve oyun oynayıp rahatça dolaşabilecekleri bahçeleri olması onların da bizim de huzurumuzu arttırır. Fakat site yaşamında da evcil hayvan sahibi olmanın hiçbir kusuru olmadığını düşünüyorum. Rahatsız olan insanların da hayvanları sevmediği veya onlardan ,bir sebep olmadan, rahatsız olduklarını ve onlarla yaşamak istemedikleri kanaatine varıyorum. Peki neden? Onlarda Allah’ın kulları ve bizim tüm hayvanlara sahip çıkmamız gerekir.

Kaynak                                                                                                                                                                         https://evcilclub.com/apartmanda-evcil-hayvan-beslemek-hakkinda/                                                                         https://hukukiblog.com/ozel-hukuk/evcil-hayvan-sebebiyle-tahliye-davasi/                                                                 https://www.milliyetemlak.com/dergi/apartmanda-evcil-hayvan-problemi-nasil-cozulur/                                             https://www.petburada.com/Blog/Icerik/apartmanda-kedi-ve-kopek-bakma-hukuku

                                                                                                       

(Visited 74 times, 1 visits today)