Dostumuz Zorluk

“İnsanın en büyük dostu zorluklardır çünkü insanı onlar güçlendirir.” Okumuş olduğunuz bu söz Gasson’a ait olup her konuda olduğu gibi insanların arasında görüş ayrılıklarına sebebiyet veriyor. Kimileri bu fikirle aynı fikir içerisinde olup olumla yaklaşırken kimileri ise bunun tam tersi bir şekilde  olumsuz yaklaşımlarda bulunuyorlar. Bana soracak olursanız Gasson bu sözde gayet haklı. Sonuçta ne derler bilirsiniz emek olmadan başarı olmaz.

Bazı insanlar zorlukları sadece karşılarına çıkan engeller olarak görüyor fakat zorluklar sadece hayatlarımızda bize yardım eden bir takım adımlardır. İnsanlar olaylara ne yazık ki olumsuz tarafından baktıkları için işin olumlu tarafını göremiyorlar. Zorluk denilen şey aslında birçok adımdan oluşan çok basamaklı bir merdivendir ve bu merdivenin tepesi ise başarıyı simgeler, ondan önceki basamaklar ise yaklaşımımızı ve baş etme çabamız gibi başlıkları simgeler. Merdivenin basamaklarını tek tek kendimiz oluşturup çabamız ile en sonuna kadar ulaşmaya çalışırız. Bu merdivenin sonuna pes etmeyen, tüm engellere rağmen devam eden kişiler ulaşabilir. Kabul etmek gerekirse hepimiz zorluklarla baş başa geldiğimizde genel olarak kötü düşünürüz, bunu kabul edelim. Ama her şey için geç olmadan bunu düzeltmek bizim elimizde ve bunu basit şekillerle yapabiliriz. Zorlukları her insan isterse aşabilir, önemli olan bu yoldaki azmimizdir. Zorlukların üstesinden gelmek istiyorsak ilk olarak yapmamız gereken şey sakin olup düşünmektir eğer çaresizce üzülürsek bu zaman kaybından başka bir şey olmaz. Hayatımızda başımıza neler geleceğini bilemeyiz, her an her şey olabilir ama yaşadığımız tüm zorluklar bize yeni şeyler öğretir ve hayatta güçlü kalmamızı sağlar. Ayrıca bunun zor bir engel olmasına bile gerek yok. Mesela sınav anında yaşanan o küçük stres de başımıza gelen bir zorluktur ve her insanın başına gelebilecek muhtemel bir durumdur. O an yaşadığımız on dakikalık küçük stresi çözmek kimisine göre zor olmasa da bazıları için gerçekten zor bir durumdur. O anda yapacakları küçük bir nefes alma tekniğiyle hem streslerini azaltmış olacaklar hem de dostlarından yani zorluktan ufak bir sakinleşme yolu öğrenecekler. Vermiş olduğum küçük örnekle bunun doğruluğunu anlayabiliriz.

Zorluklar gerçekten de bize bir şey öğreten hayat dersleridir, bunu inkar etmemeliyiz. Her zaman o merdiveni büyük bir azim ve çalışma disipliniyle tırmanıp en tepesine ulaşmalıyız. Tabi bu sırada da  yeni şeyler öğrendiğimizi unutmayıp zorluğun bizim için bir düşmandan ziyade bizi hayata hazırlayan dostumuz olarak görmeliyiz. Şunu hatırlayın ki zorluklar her zaman sizin hayattaki hazırlayıcınız olacak.

(Visited 56 times, 1 visits today)