Dostumuz Zorluklar

İnsanı güçlendiren yaşadıklarıdır. Hayat sadece güzellikten ve mutluluktan ibaret değildir. Karşımıza zorluklar çıkar ve bu zorluklar bizleri sınar. Elbet hepimiz engellerle karşılaşır, mücadele veririz. Ama bu mücadelede pes edip başarı basamağının tepesine ulaşamayanlar, bir yandan da pes etmeyi seçenek olarak görmeyip zirveye ulaşanlar vardır.

Gasson “İnsanın en büyük dostu zorluklardır. Çünkü insanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir.” sözüyle en büyük dostumuzun zorluklar olduğunu vurgulamıştır. Aslında çok da doğru bir düşünce. Çünkü başarı merdivenini çıkarken birçok engel bizi bekliyor olacak. Bu engeller başta bizim düşmanımız olarak görünecek. Ancak bu yolda kalmamız için gereken azmi ve kuvveti bize sağlayacak olan zorluklardır. Direncimizin kuvvetlenmesini sağlayacak olan şeydir zorluklar. Bir derse çalışırken yaptığınız yanlışlar sizi doğru yola götürecektir. Bunun nedeni o yanlışların size doğruya ulaşmak için çaba sarf ettirmesidir. Bu yanlışlar size doğruyu öğrettir ve başarıya erişmenizi sağlar.

Hayat bazen çok zorlaşır, hiçbir şeyle baş edemeyeceğinizi düşünüp vazgeçmek istersiniz. Bu zor durumlarda sabrımızı korumalıyız. Kendimize inanıp devam etmeye çabalamalıyız. Arkanıza döndüğünüz de bir bakmışsınız ki başarmışsınız. Yaşadığınız zorluklar sizlere tecrübe kazandırır ve olgunlaştırır. Adeta tavada pişersiniz. Bu zorluklar sizi sertleştirir ve ileriki engeller için hazırlar. Bir daha karşılaştığınız zaman pes etmemeniz ve yola devam etmeniz gerektiğini bilirsiniz. İşte bu tecrübeleri size kazandıran ve sizi hazırlayan şey zorluklardır.

Örneğin J.K. Rowling, çok ün kazanmış ve milyonlarca kitap satmış bir yazar. Ünlü yazar ilk Harry Potter kitabını yazmadan üç yıl önce çok büyük zorluklarla karşılaşmış. Bir süre devletten yardım alarak hayatına devam etmiş, boşandığı için bebeğine bakmakta çok güçlük çekmişti. J.K. Rowling “Harry Potter and the Sorcerer’s Stone”u, 90 bin kelimeden oluşan J.K Rowling’in ilk kitabı, bilgisayara sahip olmadığı için elle yamak zorunda kaldı. Onlarca defa reddedildikten sonra bir yayınevi tarafından kabul aldı ve bugün kitabı milyonlarca kez satıldı. J.K. Rowling destek almak zorunda kalsa da, çocuğu için engellerle yüzleşse de, onlarca kez red alsa da pes etmedi. Yaşadığı zorluklar onu güçlendirdi ve ileriye taşıdı. Şimdi ona zorluklar en güzel duyguları tattırıyor. Başarmanın sevincini yaşatıyor.

Sonuç olarak zorlukları düşman olarak görmemeli, onları bizi bir destekleyici olarak düşünmeliyiz. Yaşattığı tecrübeler bizi ne kadar zorlasa, ne kadar üzse de pes etmemeliyiz. Çünkü merdivenin başında bizi bekleyen ödüle ulaşmanın yolu o zorluklar karşısında yılmamaktır.

 

 

 

(Visited 67 times, 1 visits today)