Dövüş Sanatının Matematiği

Dövüş sanatları birçok kişinin sandığı gibi kaba kuvvetten ibaret değildir. Bütün savunma sistemleri belirli bir felsefe ve fikir doğrultusunda oluşturulur. Hepsinin ortak amacı kendi fiziksel formunu en az hasara uğratırken rakibin fiziksel formuna en yüksek seviyede baskı kurabilmektir.

Yıllar içinde bu amaca hizmet eden birçok dövüş sanatı geliştirilmiştir. Ama ilk geliştirilen ve son geliştirilen savunma sanatları bu etkinlik prensibinde birleşir. Zannedildiğinin aksine bu dövüş sanatlarının uygulanabilmesi için müthiş bir fiziksel yeterlilik gerekmez. Yaygın bir ön yargıdır. bu sistemleri sadece yoğun bir çalışma ve öğrenme sürecinden sonra kullanabileceğimizi sanmamızdır. Oysa bu sistemlerin prensipleri herkesin uygulayabileceği şekildedir. 70 yaşında bir babaanne, 9 yaşında bir kız çocuğu ya da formunun zirvesinde bir atlet olmanız teorik açıdan fark etmez. Bütün dövüş sanatlarının arka planında yoğun bir anatomi bilgisi, insan psikolojisinin derin analizleri ve baskı altında sağ kalmaya yarayacak çözümler üreten aktif ve son derece bilimsel metotlar yatar. Fizik kanunları açısından bakıldığında insan vücudunda, kullanmasak da, tahmin ettiğimizin çok daha ötesinde enerji üretilir. Bu üretilen enerji, dövüş sanatlarında rakibe karşı avantaj sağlamak için kullanılır. Temelde satranç kadar karmaşık olabilen, entelektüel ve kısmen sanatsal bir altyapı ile çalışılan dövüş sanatları, uygulayanlar için son derece aydınlatıcı, stres atıcı ve keyifli olabilir. Aynı zamanda acının dövüş sanatlarında yeri yoktur. Bu dövüş sanatlarından biri de Wing Tsundur.

Şimdi size Wing Tsun ustası Emin Boztepe’den bahsedeceğim.

Emin Boztepe, Türkiye’de doğup Almanya’ya giden sıradan bir vatandaşken  Almanya’da dövüşe ilgi duyduğunu keşfeder ve dövüş sanatları öğrenmeye başlar. Dövüş sanatlarında çok ilerleyen Emin Boztepe aynı zamanda Türkiye’de ve yurt dışında oyunculuk da yapar. Kendini daha da geliştiren Emin Boztepe “Dai Sifu” olur.”Dai Sifu” ustaların da ustası demektir. Emin Boztepe sadece Wing Tsun sporunda değil başka spor dallarında da kendini geliştirmiştir fakat Wing Tsun’da “Dai Sifu”dur. Dövüş sanatlarından ziyade kendi tekniğini bile geliştirmiştir. Bu sporun prensipleri gereği Emin Boztepe de tamamen bilimsel bir şekilde kendi tekniğini geliştirmiştir.

İşte kendi tekniğinden bir video. Bu videoda vücut enerjisinin  %100’ünü nasıl kullanabileceğimizi söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ipfAK224798.

 

(Visited 232 times, 1 visits today)