Dr. Ege Saldırım

Dr. Ege Saldırım

Ben küçük iken hep doktor olmak istemiştim. Bunun sebebi, Dedem Şevket Demir’in kalp hastası olması nedeniyle ona stant ve kalp pili takılmasıydı. Ayrıca, çocukluğumda izlediğim “Mucize Doktor” isimli dizi film, beni çok etkilemiştim. İşte bu yüzden şimdi bir kap cerrahı oldum.

Şu an 2034 yılının güzel bir Nisan ayındayız. Şehir Hastanesinde kalp cerrahı olarak ilk günümde zincirleme bir trafik kazasında 20 kişi yaralanmıştı. Ben de dahil olmak üzere, Hastanenin tüm doktorları acil servise gelecek hastaları bekliyorduk. Gelen acil hastalardan biri olan Ali Bey’in sorumluluğunu bana verdiler. Ali Bey, 30 yaşlarında, sarı saçlı, beyaz tenli, kahverengi gözlü ve kısa saçlı bir gençti. Semptomları, bilinç kaybı, kalp durması ve nabzın çalışmamasıydı. Çok acil müdahale gerekiyordu. Önce kalp masajı yaptım ise de hiçbir işe yaramadı. Bu nedenle, şok verdim ama yine işe yaramamıştı. İkinci kez şok verdim, hastanın durumunda bir değişiklik olmadı. Son bir şans olarak 3’üncü şoku verdim. Bu sefer kalp ünitesinden kalp atışlarının sesi (din, din, din…) gelmeye başladı. İlk müdahale başarılı olmuştu. Ama, Ali Bey ile işimiz henüz bitmemişti.

Ali Bey’i hemen acilen ameliyata almam gerekiyordu. Hızlı bir şekilde mavi önlüğümü giydim, maskemi ve bonemi taktım. Çünkü, hastanın kalbi hasar görmüş, kalp yetmezliği başlamış ve nabzı 45’e kadar düşmüştü. Ayrıca, kalbi düzensiz atıyordu. Ali Bey’in bilinci yerinde olmadığı ve ailesi de hastanede bulunmadığı için onlardan izin (onam) almadan ameliyatı yapmaya karar verdim. Ameliyat sırasında, Ali Bey’e kalp pili takmak zorunda kaldım ve hasar gören kalp kapakçığını da değiştirdim. Ali Bey’in yeniden iyileşeceğinden çok emin değildim. Her an bir komplikasyon olabilirdi. Bundan sonrası onun şansına kalmıştı.

Neyse ki, Ali Bey’de bir komplikasyon oluşmadı ve 7777 numaralı odaya gönderdim. Ertesi gün sabah ziyarete (visite) çıktığımda, Ali Bey’in eşi ve biri 6, diğeri 7 yaşında olan  iki çocuğu da odasındaydı.  Bana minnettarlıkla teşekkür ettiler. Ben de “geçmiş olsun” dedim. Küçük bir çocuk iken “dilediğim şey gerçek oldu ve hayatım bir anda değişti.” Gerçek bir doktor olmuştum. Bu nedenle, siz de dileklerinize dikkat edin. Her an gerçek olabilir.

Ege SALDIRIM

                                                                                                                                                                       6-B     

(Visited 23 times, 1 visits today)