Drone ile Birlikte

Dronelar hayatımıza yeni yeni giriş yapıyor. Hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden dronelar insanların hayatını birçok alanda kolaylaştırıyor. Droneları günlük hayatta fayda sağlayacak biçimde kullanabileceğimiz birçok alan var ve bu alanlarda kullanılırsa dronelar insanların hayatına çok büyük faydalar sağlayabilir.

Dronelar hayatımıza son 2-3 yılda girdi. İlk hayatımıza girdiğinden beri bütün dünya arasında çok popüler bir teknolojik cihaz oldu. Bu popülerliğin en önemli sebebi ise droneu kendimiz kontrol etmemiz ve drone aracılığıyla yeryüzünü kuş bakışı ile görebilmemiz. Tabii ki bu popülerliği sebebiyle de günlük hayatımızdaki bazı alanlarda yavaş yavaş kullanılmaya başladı. Özellikle trafik ve tarım alanlarında dronelar ciddi şekilde kullanılmaya başladı. Ama daha hayatımızın birçok alanında drone teknolojisini kullanabiliriz ve dronelar hayatın içinde kullanılabilmek için yeterice geliştirildi ve geliştirilmeye de devam ediliyor.

Dronelar spor müsabakalarında kullanılmak için çok uygun. Örneğin maraton koşularında veya bisiklet turlarında helikopter yerine drone kullanmak fiyat olarak uygun olur, ses çıkarmaz ve çevreye hiç rahatsızlık vermez. Polisler bir cinayeti araştırırken eğer cinayet yeri tehlikeliyse drone ile cinayet yerini gezip, fotoğraflar çekip ipucu toplayabilir. Mülteci sıkıntısı çeken bir ülke mülteci kamplarını gözlemlemek ya da ses kayıtlarını almak için drone teknolojisini kullanabilir. Kırsal bölgelerde yaşayan hayvanlara havadan yiyecek göndermek için kullanılabilir. Bir çocuk,kedi,köpek vb. kaybolduğunda sokaklarda yürüyerek ya da arabayla aramak yerine dronelar ile arayabiliriz böylece kendimizi yormadan aramamızı yapabiliriz. Ayrıca dronelar güvenlikte kullanılırsa çok büyük faydaları olur. Deniz güvenliğinde kullanabiliriz denizlere botlarla gitmek yerine, kalabalık bir ortamda insanların arasında ne olup bittiğini dronelar ile rahatça kontrol edebiliriz, bir suçlu kaçtığında veya saklandığında yerini dronelar ile tespit edebiliriz.

Uzak gelecekte dronelar şimdikinden çok daha gelişmiş ve zor işlerde kullanılabilir. Dronelar suya dayanıklı hale getirilirse suda kayıp insanlar, hazineler vb. aramak için kullanılabilir veya yeni balık ve su bitkisi türleri keşfetmek için kullanılabilir. Dronelar uzaydaki basınç içinde dayanıklı ve uygun hale getirilirse uzay araştırmaları çok daha rahat olur ve daha verimli sonuçlar alabiliriz. Eğer dronelara yapay zeka yüklemeyi başarırsak günlük hayatımızda her şey çok rahat olur. Örneğin, komşumuza bir tatlı göndermek istediğimizde tek yapmamız gereken dronea nereye gitmesi gerektiğini söylemek olur, dronelar bizim için market alışverişimizi yapar.

Sonuç olarak droneların hayatımızda şu anda bize birçok katkısı var ve her geçen gün katkısı gitgide artıyor. Hayatımızın birçok alanında droneları kullanabiliyoruz ve kullanım alanlarıda gitgide artıyor. Yakın ve uzak gelecekte droneların kullanım alanları artacak ve bize katkıları günden güne artacak.

(Visited 96 times, 1 visits today)