Drone teknolojisi

Dronelar ülkemizde son zamanlarda çok fazla kullanılmaya başlamıştır bu gelişmenin hem iyi hem kötü tarafları vardır. İyi tarafları insanların güvenliği ve hayat konforunu arttırır. Misal savunma sektörü bu sektörde dronelar bomba imha , teröristlerin yerini belirleme, araç takip ve beneri durumlarda kullanılabilir . Kötü tarafları ise insanların özel alanları işgal edilebilir, saldırı düzenlenebilir ve benzeri durumlarda kullanılması tehlikeli ve kötüdür Misal doğuda terör örgütleri saldırı yapmak istediklerinde drone kullanabiliyorlar veya önemli bir insanın yarini tesbit edip kişiyi infaz etmek için kullanıyorlar . Bir diğer hususda insanların kişisel alanlarının işgal edilmesi  bu durumda insanların görülmek istemedikleri zamanlarda kendi kişisel hayatlarına girme cabasıdır .

Peki droneların kullanıldığı alannlar nerelerdir droneların birsürü kullanım alanı vardır misal show dünyası ve kamera insanların çekemiyeceği zorlu kamera koşullarında dronelar olaya el atıyor mesela bir filimde gökyüzü çekimi sahnesinde kokoca bir helikopter kullanamazınız ve gölgesi büyükolduğundan dolayı size helikopter iş çıkartır böyle zamanlarda ve durumlarda gerçekten donlar çok işe yarıyabiliyor. Bir sonraki alan arama kurtarma Çoğu insanın giremeyeceği ulaşamayacağı ortamlarda dronelar cidden çok işe yarıyor misal dağda mahsur kalan bir insanı yerden aramaktansa havadan aramak daha çok işe yarayabilir. Bir başka örnek ise güvenlik ve koruma bunu daha önce yazdığımı biliyorum ama yine de üzerinde durmamda fayda var insanların can sağlını ve güvenliğini korumak için kullanılabilir dronelar . Bir sonraki örnek ise kargo ve ulaştırma evet cidden insanlar kargolama için drone kullanıyor peki kim mi kullanıyor koskoca amazon kullanıyor amazon sadece dronela yetinmeyip üstüne üstlük depolarında yapay zekayı insanlara kıyasla daha çok tercih ediyor işde dronelar insanlara bu alanlar yardımıyla hizmet veriyor.

Benim de dronum var ve gerçekten çok eylenceli bence dronelar eylence yönünde de kullanımı yapılabilir ama tek sıkıntı türkiyede ehliyetsiz drone kullanmak yasak ve cezası var bu sebepten ötürü herkes kafasına esince dur ben drone kullanıyım gibi şeyler diyemez kanunen bunun bir yaptırımı ve bir cezası var ve bence bu yüzden droneların kullanım alanları gelişmiyor ve genişlemiyor eğer devlet drone kullanımını yasallaştırır ise insanlar ülkemizde drone teknolojisini daha yararlı alanlarda kullanabilmeye başlar ve bu durum ülkemize bence kazanç sağlanmasını sağlar ve benim düşüncelerim bunlar . Yani anlıycağınız üzre ülkemizde dronler aktif bir şekil i de kullanılmakta idir ve birsürü kullanım alanı vardır

 

(Visited 32 times, 1 visits today)