Drone Teknolojisi

Drone, uzaktan kumanda aracılığı ile kontrol edilebilen insansız hava aracıdır. Drone’lar ilk olarak 1916 yılında geliştirilmiştir. İlk olarak askeri alanda kullanılmak üzere üretilen Drone’lar, günümüzde birçok kişi tarafından hobi amaçlı kullanılmaktadır.

Askeri alanda kullanılan Drone’lar hobi amaçlı kullanılan Drone’lara göre daha büyük boyutlarda üretilmekte. Askeri alanda keşif amaçlı kullanılan Drone’lar, bomba atma teknolojisine de sahiptirler.

Drone’lar birçok alanda kullanılabilirler;

Enerji : Doğalgaz ve boru hatlarının denetiminde kullanılırlar. Ayrıca insan erişiminin kısıtlı olduğu alanlardaki arızalarda tespit amaçlı olarakta kullanılır.

Medya : Profesyonel kamera taşıyabilen dronelar, dizi ve filmlerde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu sayede dizi ve filmlerde gökyüzünden çekilmek istenen sahneler daha az maliyetle çekilebilmekte.

Tarım : Teknolojinin gelişmesiyle birlikte droneların kullanım alanları oldukça fazlalaşmıştır. Tarım alanında tarladaki ekinlerin ilaçlanması, sulanması amacıyla kullanılır. Aynı zamanda ekinlerin gelişimini gözlemek için de kullanılabilirler.

Trafik : Yol durumu ve alternatif güzergahlar hakkında bilgi toplamak amacıyla kullanılırlar.

Kargo : Bilindiği üzere kargoların müşteriye ulaşma hızı kargo şirketleri için önemli bir etkendir. Mevcut yöntemlerle kargoları müşteriye ulaştırmak daha uzun sürdüğünden, bazı kargo şirketleri kargolarını dronelar aracılığıyla göndermekteler.

(Visited 40 times, 1 visits today)