Drone Teknolojisi

Ülkemizde ve diğer ülkelerde artık drone kullanımı arttı.Artık eğlence amaçlı, fotoğraf çekme amaçlı, orduda insan tespit etmek amaçlı, trafikte kontrol amaçlı bir sürü alanda drone kullanılıyor. Dron’u ilk üreten kişi A.W Law. Bu icat 1916’da ilk olarak 2. Dünya Savaşı’nda kullanılmaya başladı. 46 yıl önce biz bilmesek de CIA casus drone’lar üretiyormuş.

en kaliteli drone ile ilgili görsel sonucu

Drone’ların aslında bence çiftlikte çimen biçme, hayvanları yerlerine koyma amacı da olabilir. Şimdi kullanım yerlerini söyleyeceğim.

Orduda: Askerde bizim bildiğimiz drone’lar da kullanılıyordu, X-ray özellikli drone’lar da kullanılıyordu. Normal drone’lar hava trafiğini kontrol etme, patlayıcı var mı diye bakma amacıyla kullanılıyor. X-ray’li drone’lar ise askerde insan bulmaya, gizli patlayıcıları bulmaya, bomba patladığında hasarın ne kadar büyük olduğunu anlamaya veya bomba gibi patlayıcıları attıklarında dumanın içinde X-ray özelliğiyle görebilmeye yarıyor.

Eğlence Amaçlı: İnsanlar drone uçurunca eğleniyor. Evet, benim de drone’um var ve uçurduğumda çok eğleniyorum. Özellikle yükseğe çıktığında. Bu insanların eğlenmesini, vakit geçirmesini, hatta belki görmedikleri yerleri görmelerini sağlıyor.

Fotoğraf Çekiminde: Fotoğraf çekiminde hem insanların Instagram gibi sosyal medya alanlarında fotoğraf çekilmesini hem de inşaatta güzel olmuş mu, hata var mı anlamaya, reklam amaçlı kuş bakışı çekim yapılmasını sağlıyor. Ben bir kere reklam amaçlı çektiklerinde görmüştüm.

Trafikte: İnsanların söylediğine göre gelecekte drone’lar araba kadar hızlı olacak, bu sayede hız sınırını aşanları, kırmızı ışıkta geçenleri vb. drone’lar sayesinde durduracağız. Eğer durduramaz iseler büyük ihtimal askerdeki gibi trafikte de drone’larda X-ray özelliği bulunacağından direk yerleri tespit edilecek. Günümüzde drone’lar trafikte çok sıkışıklık olduğunda gözlemlemek için kullanılıyor.

En yükseğe çıkan drone 10 bin metreye ulaştı ve orada sıcaklık -50 derece.

en kaliteli drone ile ilgili görsel sonucu

Drone resmi.

10 METREDE UÇAN DRONE ile ilgili görsel sonucuDünyanın en yükseğe uçan drone’undan bir görüntü.

 

 

(Visited 242 times, 1 visits today)