Dünya Açlık Sorunu

Şu an dünyada binlerce belki milyonlarca insan açlık içinde kıvranıyor. Bu açlık durumları genelde Afrika ülkelerinde görülüyor. çoğunlukla bu kıvranışların sonu açlıktan ölme ile bitiyor. Dünyada her gün bu kadar insan ölüyorsa bizim bu duruma bir çözüm bulmamız lazım. Bu sorunun çözümü için insanların aklına genetiği değiştirilmiş gıdalar kullanmak geliyor. Peki sizce genetiği değiştirilmiş gıdalar bu ve bunun gibi sorunların çözümünde kullanılacak kadar güven verici mi? Bu durumda önümüzde iki adet cevap var; evet ve hayır. Bu yazıda iki seçeneği de incelemeye tabii tutacağım.

Eğer cevaba evet dersek, bu genetiği değiştirilmiş gıdalar kullanacağımız anlamına gelir. Genetiği değiştirilmiş gıdalar kabaca ve yan etkileri göze alınmadan incelendiğinde müthiş görünüyorlar. Sonuçta genetiği değiştirilmiş gıdalar, normal gıdalardan farklı olarak daha çok ürün veriyorlar ve verdikleri ürünlerin normal gıdalara göre besin değeri daha yüksek ve içlerinde daha çok besin var. Bu sebeple genetiği değiştirilmiş gıdaları dünyadaki, özellikle Afrika ülkelerindeki açlık ve besin yetersizliği sorununu çözmek için kullanmak oldukça mantıklı bir fikir.  Maalesef ki işin aslı öyle değil. Bu durum için cevaba hayır demek mantıklı oluyor.

açlık ile ilgili görsel sonucuCevaba hayır dersek, bu genetiği değiştirilmiş gıdalar kullanmayacağımız anlamına gelir. Genetiği değiştirilmiş gıdalar bu kadar verimli ve daha karlı olduğuna göre, neden genetiği değiştirilmiş gıdalar kullanmıyoruz ki ?Genetiği değiştirilmiş gıdaların diğer gıdalara göre daha verimli olmasına rağmen onları kullanmamamızın sebebi  onların yapay ve zararlı olmaları. Genetiği değiştirilmiş gıdalar diğer gıdalara göre besin değeri, besin fazlalığı ve ürün fazlalığı açısından çok daha üstün olsa da, genetiği değiştirilmiş o gıdalar doğal yolarla elde edilmiyorlar. Genetiği değiştirilmiş gıdalar laboratuvar ortamında üretildikleri için üzerlerinde bir sürü deney yapılıyor. Bu deneyler sırasında genetiği değiştirilmiş gıdalara bir sürü yabancı, kimyasal içerikli ve zararlı maddeler enjekte ediliyor.

Bana soracak olursanız, ben genetiği değiştirilmiş gıdaların kullanımına hayır diyorum. Afrika ülkelerindeki gibi açlıktan ölen ve açlık problemleri yüzden acı içinde kıvranan insanların sayısı milyonlara ulaşmış durumda ve 0onların hepsini besleyebilmek için ise genetiği değiştirilmiş gıdalara ihtiyacımız var. Bu kadar insanı başka yollarla beslemek neredeyse imkansız. Bu kadar insanı genetiği değiştirilmiş gıdalar olmadan besleyemeyeceksek ben neden hayır diyorum peki? Çünkü kendimce bir çözüm ürettim. Şu an dünyada Amerika gibi bazı ülkeler bırakın açlığı, fazla yemek yemekten dolayı obezite sorunları çekiyorlar. Benim çözümüme göre öyle ülkelerdeki üretilen fazla yemekler insanların açlıktan kıvrandığı Afrika ülkelerine gönderilebilir. Bu fazla masraflı olursa eğer direk böyle ürünler o ülkelerde üretilebilir ve diğer ülkelerdeki fazla üretim azaltılabilir.

(Visited 46 times, 1 visits today)