Dünya Adaletli midir?

Bizim duyduğumuz açlıkla bir evsizin duyduğu açlık bir midir? Aslında birçok şey gibi açlık da göreceli bir kavramdır. Bir ailenin bir günde ortalama tükettiklerini fakir bir aile üç günde, Afrikalı bir aile bir haftada, savaştaki asker de belki bir ayda yiyordur. Dünyada aşırı zenginler olduğu için aşırı fakirler vardır. İnsanoğlu çok bencildir, hep fazlasını ister. “Ben parayı önemsemiyorum.” demekle olmaz, bilmeli ki parasızlık yüzünden ölen binlerce insan var. Sen parayı dert etmezsin hunharca tüketirsin, o ailelerin ömürleri o parayı bulmakla geçer. Buradan kapitalizme değinmek istesem de ne kadar doğru olur bilmiyorum, o yüzden değinmeden geçeceğim.

Her sorunun bir çözümü vardır denir, bana doğru geliyor ama dünyada her sorunu çözüme ulaştıramayız. Ben isterim o ister ama onlar istemez. Eminim ki bunu okuyan sizler de daha adaletli bir dünya isterdiniz ama bu dünyadaki zenginler için maalesef inanılmaz bir bencillik söz konusudur. Dünyayı yalnızca zenginler değil de fakirler de yönetebilseydi eminim ki içinde bulunduğumuz dünya çok daha adaletli olurdu.

Eğer bugün dünya adaletli olsaydı: kimsesiz çocuklar, kadına şiddet, insan köleliği…vb. şeyler söz konusu olmazdı. Bugün sokaklarda kimsesiz çocuklar dilendiriliyorsa bu soğukta, bugün daha kadını mal yerine koyup iş yaptırılıp dövülüyorsa benim burada dil dökmem ne fayda.

Bir şey düzeltilmek isteniyorsa ilk iş insanların bakış açısını değiştirmek olacaktır. Dünyanın kapitalist sistemine kurban giden insanların hayatlarını değiştirmek benim ideallerimden biri.

Huzur bozmaya çalışan insanların kötü oyunlarında evde ailesi bekleyen masum yürekler orada can verdiler.

Hayat, kıymet bilenlere yaşanacak kadar güzel… Vefasızlar için israf edilmeyecek kadar değerlidir. Her insan hayatın kıymetini bilmelidir. Yoksa bu dünya kıymet bilmezlere kalacak. Bu bilgisayar ekranından bu yazıyı yazarken keşke bu dünya adaletini değiştirebilseydim, isteyerek, ümit ederek de değiştirebilmek mümkün olsa keşke.

Her zaman her daim en iyisi için çalışmak, biz insanların görevi. Her ne olursa olsun  hepimiz insanız ve bize bunun tam aksini hissettiremezler. Hiçbir insan diğerinden hakça üstün olamaz. Bu konuda ne kadar dil döksek de on yıl sonra kendimizi nerede göreceğimizi şimdiden kestiremiyorum hele hele elli yıl sonrasını hiç. Şu an ki sorunları o zaman yaşamamak dileğiyle…

(Visited 169 times, 1 visits today)