Dünya Barışı İçin Hoşgörü

Dünya’da söz sahibi bir lider olsam dünya barışı için yeni bir dünya haritası çizmek yerine dünya barışı için neler yapabiliriz, ne gibi projeler geliştirebiliriz diye tercih ederim. Barış toplumsal ve evrensel bir ihtiyaçtır.

Dünya’da iki yüzden fazla devletin temsil edildiği Birleşmiş Milletler ve birçok bölgesel faaliyetler bile dünyada istenilen barışı gerçekleştirememiştir. Dünya tarihine bakıldığında ilkel toplumlardan bugüne gelene kadar birçok savaşlar yapılmıştır. Bu savaşların hepsi toplumların ya da ülkelerin kendi topraklarını genişletmek ve güçlerine güç katmak için yapılmıştır. Devletlerin; bağımsızlıklarını korumak ve sürdürmek, milletinin mutluluğu ve refahını sağlamak gibi iki temel görevi vardır. Bence dünya barışı için bütün nükleer ve ağır silahları ortadan kaldırması gerekir. Uğruna savaşılan her şeyin barış yolu ile elde edilebileceğini anlatırdım.

Dünyadaki insanlar arasındaki hoşgörüsüzlüğü, nefreti, saygısızlığı ortadan kaldırmazsak dünya barışını uzun süreli gerçekleştiremeyiz. “Yurtta barış, dünyada barış” Mustafa Kemal Atatürk.

(Visited 65 times, 1 visits today)