Dünya insanı

Hepimiz biyolojik olarak insanız ve hepimiz dünyada yaşıyoruz. Peki bu hepimizi dünya insanı mı yapar? Bence bir dünya insanı olabilmek için sadece insan olmak ve dünyada yaşamak yeterli değil. Bence dünya insanı yaşadığı topluma ve dünyaya bir yarar sağlamış, çevresine karşı duyarlı ve yaşamı boyunca diğer insanları da düşünmüş olmak gerekir.Hiç faydalı şeyler yapmamış, evresini kirletmiş, doğayı hiç korumamış, diğer insanları umursamamış biriyle gerçekten dünya insanı olarak anlatılabilecek bir kişi bir olabilir mi? Tabii ki olamaz. Ancak herkes bir dünya insanı olma potansiyeliyle doğar. Peki dünya insanı olmak için ne yapabiliriz?

Aslında çok basit, en basitinden ağaç dikerek işe başlayabilirsiniz. Sadece ağaç dikmek ne işe yarar diye düşünmeyin çünkü bir ağaç dikmek demek dünyanın sonunun gelişini bir gün daha geciktirmek demektir. Bir de bunun yanında hava ,su, toprak kirliliğine yol açan şeylerden uzak durursak ilk adımı tamamlamış olursunuz.

İkinci adım ise iyi eğitimli değilseniz yeniden eğitim görmeye başlamalısınız. Eğitimli olmadan ağaç dikebilirsiniz ama topluma katkı sağlamak ve bir işte çalışıp birilerine yardım etmek için eğitim almış olmalısınız.

Üçüncü ve son adım ise insanlarla daha iyi ilişkiler kurup diğer adımları hayatımız boyunca uygulamak.

İşte bu kadar kolay. Sadece bunları yaparak diğer birçok insandan daha farklı olabilirsiniz.

(Visited 25 times, 1 visits today)