Dünya insanı olmak

Sizce de hayatınızda iyi yerlere gelmek için birden çok dil bilmek gerekli mi? İnsanlar bir dil bilerek bütün dünyayı ilgilendirecek şeyler yapabilir mi? Dünya insanı olmak için dil bilmek bu kadar mı önemli?

Şuan dünya üzerinde bir çok insan kendi dilinden başka diller öğrenmek için çaba gösteriyor çünkü dil bilmek insanlara iyi iş imkanları sunuyor. Türkiye’de sadece iyi bir dil bilmeniz bir  tur rehberi olmanız için yeterli oluyor. Şuan çok iyi tanıdığınız Acun Ilıcalı sadece iyi İngilizce bilmesi ile dünyayı gezen bir spikere dönüştü ve şimdi Türkiye’de ki en iyi yarışma programlarının sahibi.

Yani dünya insanı olmak için kendi diliniz dışında bir kaç dil daha bilmelisiniz bu sizin diğer ülkelerde kişilerle  hem kolay iletişim kurmanızı sağlayacaktır hem de diğer ülkelerle ticaret yapmanızı kendinizi diğer ülkelere tanıtma şansını sağlayacaktır. Dünya insanı olmak için sadece dil bilmeniz yetmeyecek hem yaratıcı ve atılımcı olmanız gerekecektir ama ne kadar atılımcı olursanız olun oradaki insanlarla konuşamadıktan sonra önemli olmayacaktır bu yüzden fazla dil bilmek dünya insanı olmak için önemlidir. Aslında burada çok dil bilmek önemli değil bütün insanlığın bildiği dilden konuşmak daha önemlidir. Bu ana dili İngilizce olan ülkelerde doğan insanların bira daha şanslı olduğunu göstermektedir ama yine de Çin gibi çok büyük nüfusu olan ülkelerin dilini bilmek hem size iş hayatınızda çok büyük imkanlar sağlayacak hem de dünya insanı olmanızda bir adın daha atmanızı sağlayacaktır.

Biraz önce de bahsettiğim gibi dünya insanı olmak için sadece dil bilmeniz yetmeyecek yaratıcı ve atılımcı olmanız sizin dünya üzerinde tanınmanızı sağlayacaktır. Şuan dünya üzerinde yaratıcı olan bütün insanlar hayatlarında başarılı olmuşlarıdır insanların hayatını değiştirecek buluşlar yapmışlardır bu buluşları yapmak için bilgiye ihtiyaç duymuşlardır ama yaratıcılıkları onları diğer bilgi sahibi insanların önüne geçirmiştir. Bu durum hakkında size Albert Einstein’ın bir sözünü örnek göstermek isterim “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir çünkü bilgi sınırlıyken hayal gücü tüm dünyayı kapsar” der. Bu sözünde Albert Einstein hayal gücünün yani yaratıcılığın dünya üzerindeki her şey olabileceğini, bir insanın bilgisinin yanında mutlaka hayal gücüne ihtiyaç duyduğunu hayal gücüyle insanların hayatını değiştire bileceğinden bahsetmiştir.

Yani size anlatmak istediğim ileride başarılı bir insan olmak istiyorsanız mutlaka dünya insanı özelliklerini taşıyor olmanız gerekli bu özellikler sesinizin dünya çapında duyulmasını sağlayacak, yaratıcılığınızla başka insanların ihtiyaçlarını karşılamanızı sağlayacak, atılımlarınızla da bütün dünya ya ürünlerinizin gitmesini sağlayacaktır. Bu yüzden şu an ki nesil bütün dünyanın konuştuğu dilleri öğrenmekte olmaların seslerini bütün dünyaya duyurmak istediklerini göstermektedir. Ama bir şeyi unutmamalıyız ki o da başka dilleri öğrenirken kendi dilimizi unutmamamız gerektiğidir. Bernard Shaw bu konu hakkında ” kendi dilini bilmeyen başka dil öğrenemez” demiştir.

(Visited 84 times, 1 visits today)