Dünya mı Uzay mı

 

Dünyamız gün geçtikçe daha da kötüleşiyor. Hayvanlar ölüyor, insanlar ölüyor, buzullar eriyor…  Bu yüzden birçok bilim insanı başka gezegenlerde yaşam arıyor. Artık başka gezegenlerde yaşayabileceğimiz bile düşünülüyor. “Eğer bir başka gezegeni Dünya’ya dönüştürecek gücümüz varsa o zaman Dünya’yı da eski Dünya haline getirmeye gücümüz var demektir.” Diyen Neil deGrasse Tyson’un sözüne göre uzayda koloni kurmak mı yoksa Dünya’yı içinde bulunduğu küresel iklim krizinden kurtarmak mı mantıklıdır?

Bana göre Dünya’yı eski haline döndürmek daha mantıklı olurdu. Çünkü ister inanın ister inanmayın Dünya’yı kurtarmak için yapmamız gereke tek şey harekete geçmek. Fakat biz kendi rahatımız için veya “Bir tek ben bir şey yapsam ne olur ki?” mantığıyla hiçbir şey yapmıyoruz. Ayrıca eğer başka bir gezegende yaşamaya başlasaydık büyük ihtimalle insanların yarısı Dünya’da kalmak zorunda kalırdı, bazı insanlar Dünya’dan ayrılmak istemezlerdi… Uzayda yaşam için gerekli araç gereçleri insanlar karşılayamayabilirdi. Yaşamımız Dünya’daki İle aynı olmazdı. Bana göre Dünya’yı kurtarma ihtimalimiz varken başka gezegene gitmek saçma olurdu.

Özetlemek gerekirse insanlar ellerinde olmayanı ister. Eğer geriye dönüp elimizdeki güzel gezegenimiz Dünya’ya baksak aslında onu kurtarmanın uzayda yaşam aramaktan çok daha kolay olduğunu anlayabiliriz.

(Visited 14 times, 1 visits today)