Dünya Nereye Gidiyor? Nereye Götürelim?

Düşnelim bi dünyadaki tüm insanlar aynı kurallara uyuyor. Hiç kimse bu töre dir böyle yapılır , bu kural yazılmamış ama vardır gibi bahaneler kullanmıyor. Ve herkez birbirinin haklarıne en ufağına bile saygı duyuyor. Bu dünya nasıl bir yer olurdu?

Ben tıpkı her genç insan gibi internette gezinmeye bayılırım neredeyse kafamı telefondan kaldırmam derdim ama telefonumda internetim yok. Bu nedenle internete erişimim olan her yerde kafama mümkün olduğunca bilki doldurmaya çalışıyorum. Bu nedenlede birbirinden alakasız birçok siteye girdiğim olmuştur, sosyal medyadan tut haber sitelerine kadar gezmişimdir. Ve son zamanlarda her gümkü internet dalışımı yaparken birşeyyler fark etttim. Her gün, her internete girdiğimde karşıma benzer hikayeler çıkıyordu ve bu hikayelerin geneli birkaç insanın başkalarının haklarını veya yaşam alanlarını bir şekilde işgal etmesinden çıkan hikayelerdi. Birinin evine zorla girenden tutun sokağın ortasında onlar için zorla birşey yapmasını isteyenlere birçok çılgın hikayeler okuyordum.

Bu hikayeler den en çok ilgimi çekenler bazı şahısların etrafında yaşıyan kişilere hiç saygı göstermemesi sonucu ortaya çıkan olayları anlatanlar, nedense başlarına kötü birşeyler gelmesini sevyorum. Bu şahıslar aynı zamanda zannediyorlar ki tüm dünyada sadece onlar önemli. Mesela geçen okuduğum bir hikayede bir çocuk öğretmeninden bir parça çikolata çalıyor.Fakat çocuk cebine sakladığı çikolatayı öğretmene, tonla uyarıye ragmen, vermiyor. Doğal olarak öğrencinin velisi okula çağırılıyor fakat veli çocuğuna doğru yolu göstermek(azarlamak vb. ) yerine “Benim oğlum bir küçük bir melek o çalmamıştır.”diyerek öğretmenlere kızmaya başlıyor. Bu da velinin okudan uzaklaştırılmasıy la son buluyor ancak bu veli sonradan okule geri gelip çocuğunun çikolatasını çaldığı öğretmenin okuldan atılması istemeye başlıyor. Müdür neden böyle bir istekte bulunduğunu sorunca da veli “Oğlumu zehirmeye çalıştı!” diye çıkışıyor. Meğersem çocuğun fındık alerjisi varmış ve çikolatayı yiyince hastanelik olmuş. Sonuçta veli veya çocuk  en başta öğretmenleri küçük görüp kendilerinin her konuda haklı olduklarını düşünmesemleridi ne o velinin “küçük meleği” hastanelik olurdu nede kadın kendi neden olduğu bir olaydan dolayı şikayetlenip rezil olmazdı.

Peki ya bu tarz insanlar olmasaydı ne olurdu yada küçükken herkez zorunlu olarak belli başlı birkaç kuralı öğrenmek zorunda olsa. Tüm insanlar eşit mir şekilde yatiştirilse. Bence bu bu problemi kökten çözebilir. Böylece ne o “küçük melekler” olur dünyada yada öğretmenlerin şu an oldukları yere nasıl geldiklerini bilmeyen veliler. Hatta belki daha iyisi insanlara herkezin eşit olduğunu öğretirsek eğer belki günümüzün problemlerini de çözebiliriz. Çümkü herkez eşit ise kimse kimseye ayrımcılık yapmaz, kimse kimsenden daha üstün olduğunu kanıtlamak için kavgalar ve savaşlar başlamaz. Irkcılık ve ayrımcılık biter hatta çocuklara cinsiyetlerin de sosyal ve zeka açısından bir fark yaratmadığını gösterirsek çocuklara kadınlara bir eşyaymış gibi davranan, insanmı değilmi belli olmayan, şahıslarıda ortadan kaldırmış oluruz.

(Visited 38 times, 1 visits today)