Dünya Üzerindeki En İlginç 12 Yapı

1-Kübik Evler (Rotterdam-Hollanda)

ttt

Bu evler kimine göre ev kimine göre de sanat harikası. Ben sanat harikası diyenlerdenim çünkü bir mimarın böyle bir fikir düşünebilmesi üstelik bunu hayata geçirebilmesi bile mükemmel bir şey. Bu sanat harikasını okul olarak kullananlar da mümkün ofis olarak kullananlar da. Ayrıca bu evlerin turizmdeki rolü ise oldukça büyük.

2-Erwin Wurm Ev Saldırısı (Viyana-Avustralya)

tt

Tepesinde ters şekilde duran bir yazlık ev bulunan bu yapıtı gördüğünüzde muhtemelen gözlerinize inanamayacaksınız. Aslında müze olan bu yapının üstündeki ev bu müzeyi farklı kılan etkenlerden biri.

3-Sepet Bina (Ohio-ABD)

t

Şimdiye kadar sınırsız tasarım ödülü almış olan bu bina aslında Longaberger adında dünyaca ünlü bir sepet markasının merkez binası. Firma kurucusu Dave Longaberger’in tasarımı olan bu binanın fikri ilk açıklandığında şaka sanılmış fakat kısa sürede bu fikir hayata geçirilmiştir.

4-Piyano Evi (Huainan-Çin)

tu

Bu mimari yapı yerel bir kolejin müzik öğrencilerine müzik severler tarafından müzik okulu olarak yapılmıştır. Yapısıyla göz kamaştıran bu okul güçlendirilmiş camdan yapılmış bir keman ve bir piyanodan oluşmakla beraber estetik görünüşü ve ilginç mimarisi ile turistlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.

5-Wonderworks (Pigeon Forge-ABD)

tutu

“Şiddetli bir havaya maruz kalan binanın başka bir bina üzerine baş aşağı düşmesi” temasıyla Mimar Terry Nicholson tarafından tasarlanan bu bina bazı kısımlarında matematik ve fizik alanlarında aktivitelere, bazı kısımlarında ise eğlenceli sergilere sahiptir.

6-Atomium (Brüksel-Belçika)

tutututu

1958 yılında Expo’58 fuarına renk katması için inşa edilen bu yapı tahmin edilenden daha çok ilgi görerek Brüksel’in en çok turist çeken sembolü haline gelmiştir. Bir demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halini tasvir eden bu yapı dünyada en modern eserler arasında yer almaktadır.

7-Krzywy Domek (Sopot-Polonya)

jhjhsjh

Türkiye’de “Çarpık Ev” ya da “Yamuk Ev” olarak bilinen bu yapı 2004 yılında inşa edilmiş. Şehirdeki bir alışveriş merkezinin parçası olarak bir bara ev sahipliği yapıyor.

8-Kansas Halk Kütüphanesi (Missouri-ABD)

xnzl

Günümüzde teknolojinin kullanımı arttıkça kütüphanelere ilgi bir hayli azalmaya başladı. Bu duruma çare düşünen Amerika’nın Kansas eyaleti böyle bir çözüm buldu ve eski bir binayı sıra dışı mimariler arasına girecek kadar olağanüstü bir tasarımla hayata döndürdü.

9-Walt Disney Konser Salonu (Los Angeles-ABD)  

kxc

Tarihi ve kültürel olarak da göze çarpan Los Angeles’ın merkezinde konumlanan bu salonun tasarımına bir yarışmaya davet edilerek başlanmış. Işığı yansıtarak günün her saatinde farklı etkiler doğuran paslanmaz çelik ile kaplı yüzeyiyle diğer konser salonlarına mimari açıdan fark atmıştır.

10-Dans Eden Bina (Prag-Çek Cumhuriyeti)

1444289743

Dans eden bir çiftten esinlenerek oluşturulan bu eser adını ilham kaynağından alıyor. Aslında bir sigorta şirketi olan bu ilginç yapı dans eden iki partneri sembolize ettiği için “Fred and Ginger” olarak adlandırılıyor.

11-Rüya Diyarı (Sopot-Polonya)

dasdf

Photoshopu andıran bu yapıya ilk baktığımızda gerçek olmadığını düşünüyoruz fakat hayalet bir iskeletten oluşan bu eserin gerçek olduğunu önündeki ağaçtan ya da sokak lambasından anlayabiliyoruz. İskeletsiz duruşu onu diğer mimarilerden farklı kılan en önemli özelliği.

12-Habitat 67 (Montreal-Kanada)

tfgj

Her odası ayrı birer kübik birimden oluşan, aşağıdan yukarıya doğru daralan, küçük bir tepenin yamaçlarına kurulmuş gecekondular gibi duran harika yapı.

(Visited 423 times, 1 visits today)