Two men having tug of war, close-up

Dünyada Irkçılık

Zenci(!) Nedir?

Sözlüğe bir bakıyorum da zenci demek kara olan kimse demekmiş. Ama birine zenci dersem itici bir şey söylemiş olurum. Yani şunu demeye çalışıyorum: Neden zenci dediğimizde aklımıza sadece renkleri bizden farklı ama yürekleri bizle aynı olan kimseler gelmiyor? Bazı insanların aklında şu var: Afrika’da bir sürü “zenci” var ve onlar köle, onların hakları yok, onlar pis ”Ay dokun mayım o pistir şimdi”.

Bir dakika durup düşünmenizi istiyorum. Ne kadar  kötü bir şey farkında mısınız? Yolda yürüyorsunuz ve umumi bir tuvalete giriyorsunuz ve aşağıdaki gibi bir manzarayla karşılaşıyorsunuz.

ırkçılık fotoğrafları ile ilgili görsel sonucu

Sizce hoş olur muydu? Peki bunu yapmak hoş bir şey mi?

Beyaz Nedir?

Mesela ben kendimden beyaz diye bahsetmeyi sevmiyorum. Zaten, ben beyazım demek ne kadar egoist bir tutum. Ben beyazım o siyah ben ondan daha üstünüm. Bazı “beyazlar” kendilerini üstün sanan, kendini her konuda daha iyi, daha zeki gören bencil kimseler. Peki ya siyahi insanlar sizden çok üstün olsaydı ne olurdu? Her gün işkence görüp çalıştırılıp bir de üstüne size affedersiniz ama hayvan gibi davranılması sizce çok mu iyi olurdu? Sonra bir eviniz varsa evinize giderken sokakta size Niga deyip kaçanlar veya ay bu çok pis diyen kadınlar olsa, iyi mi olurdu? Sanki kendileri kusursuzmuş gibi. Sonra evinize gidince televizyonu açınca siyahiler katledildi diye bir haber görmek sizce ne kadar iyi olurdu?

Size bir hikaye anlatacağım sosyal medyada görmüştüm. Bizimle aynı yaştaki beyaz bir arkadaşımız üstüne siyah boya döküyor ve ailesine ben zenci oldum ben zenci oldum, diye bağırarak geziyor sonra babası çocuğa tokat atıp ”Aynı o pisliklere benzemişsin ve çabuk git yıkan” diyor’. Sonra çocuk bağırarak  ”İki dakikalığına zenci oldum ve hemen beyazlardan nefret ettim” diyor.

Beyazlık bence hastalık gibi bir şey. Zenciler de hastalık bulaşmasın diye ağzına maske takmış kişiler ve insanlar yani beyazlar diyor ki ondan bize hastalık bulaşır ama kimse de demiyor ki o narin biri bizden ona hastalık bulaşmasın.

ÖĞRENECEĞİZ YA DA APTALLAR GİBİ HEP BERABER YOK OLACAĞIZ

MARTİN LUTHER KİNG

.

(Visited 148 times, 1 visits today)