Dünyada Tükeniş mi Marsta Yeniden Doğuş mu?

Dünya bir iklim kriziyle karşı karşıya ve bu kriz giderek daha da kötüleşiyor en basitinden şu anki hava durumuna baktığımız zaman havaların çok garip olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun sebebi doğa değil bizleriz. İnsanların yaydığı atıklar zehirli gazlar doğanın düzenini bozuyor ve küresel ısınma olayını hızlandırıyor. Peki, dünyadan kaçış başka bir gezegeni kolinize etmek bir çözüm olabilir mi?

Bilimsel araştırılmalara göre eğer dünyanın sıcaklık artışını 1.5 derecenin altında tutamazsak dünya geri dönüşü olmayan bir yola girecek ve o saatten sonra dünya eski haline dönmeyecek bu yüzden insanoğlu olarak yeni yaşanabilir gezegenler bulmamız ve orayı bir an önce kolinize etmemiz gerekiyor.

Uzayın boş vakumlu bir yer olmasına rağmen ve dünyanın tek evimiz olmasına insan neslinin devamını sürdürmek için başka bir gezegeni ya da Marsı kolinize etmek bir seçenek değil bir gereklilik. Bunun en büyük örneği ise dinozorlar ya da 66 yıl önce yaşamış bütün canlılar. Çünkü Dünyaya göktaşı çarptığında patlama sırasında ölmeyen canlılar bir süre sonra iklim değişikliği ve ona bağlı sebeplerden çok kısa sürede yok oldu. Yakın bir zamanda dev bir göktaşı çarpmayacak olsa bile küresel ısınma giderek göktaşımız haline dönüşüyor.

Küresel ısınma yüzünden birçok bitki çeşidi giderek yok oluyor ama marsta buna çözüm bulabiliriz çünkü limitleri sadece dünyada zorlamak sadece teknolojiyi ve bilimi bu dünyaya uygulamak demek bu da her şeyin çözümü değil. Ayrıca bu bitkileri marsın yüzeyine adapte edebilir ya da güneş sisteminin dışında yeni gezegenlerde bu bitkilere benzer yeni bitkiler bulabiliriz.

Bir diğer sorunlar ise para. Küresel ısınmayı durdurmak için gerekli para 300 milyon dolar – 50 milyar dolara ihtiyaç duyuyor ve bu oldukça fazla bir para. Marsa ilk kolinize ekibi göndermek için gerekli tahmini para ise 6 milyar dolar ve ortalama bir şehir kurmak için gerekli para ise 10 milyar dolar. Bu paralar oldukça fazla görünüyor ama değil marsa yerleşmek dünyayı kurtarmakla hemen hemen aynı para ve dünyayı küresel ısınmadan kurtarsak bile hala marsı kolinize etmemiz lazım çünkü her türlü dünyanın sonunu getiriyoruz, kaynaklarını tüketiyoruz.

Marsı kolinize etmenin iyi yanlarından biri de dünyadaki küresel ısınmayı durdurmanın cevabını orda bulma ihtimalimiz. Marsı atmosferinde oldukça fazla karbon dioksit gazı varmış ancak oradaki doğal küresel ısınma sonucunda bu karbon dioksit yok olmuş. Güneş rüzgarı sebebiyle büyük oranda atmosferinden kayıp gitmiş bazı gazlar ise marsın kutuplarında kapalı kalmış. Eğer bu sistemi oraya yerleşip anlayabilirsek insanlık olarak aynısını dünyada uygularız böylece küresel ısınmanın önüne geçme şansımız olur.

Sonuç olarak insanoğlu olarak marsı kolinize etmek bizim için bir öneri değil yapılması gereken bir zorunluluk çünkü sonsuza kadar evimizde kapana kısılamayız başka yerlere de taşınmamız gerekli yoksa burada insanoğlunun soyunun tükenişini canlı canlı izleyeceğiz.

(Visited 24 times, 1 visits today)