Dünyadaki Herkes Aynı Olursa

Hiçbir devlet olmadan yaşamak bence mümkün olamaz çünkü eğer bir insanı yöneten bir şey veya bir insan olmazsa her şey insanın iradesine kalır ve o zaman herkes kafasına eseni yapar.

Örneğin insanlar onu yöneten , onu bir şey yaptığında iyi veya kötü takdir veya kınama almadıkları sürece yaptığı işin hiçbir anlamı olmaz . Bir suç işleme durumunda ceza olmazsa dünyada kimse yaptığı işin sonucunu düşünmezdi. Ceza varken bile bazı ülkelerde veya illerde suç oranı çok yüksek. Mesela dünyada çoğu insan çalışmaz hırsızlık yapar kendilerini öyle geçindirirlerdi . İsteyen istediğine istediği gibi davranırdı. Peki patronlar istediği çalışanına az maaş verseydi insanlar ev geçindiremezdi  evi geçindiremezse çocuklar aç kalırdı. Eğer ki devletler olmasaydı bir vatan millet duygusu birlik ve beraberliği olmazdı. İnsanlar arasında iletişim olmazdı kimse hiçbir dil bilmezdi kimse birbirini anlamazdı para birimi diye bir şey olmazdı örneğin ekmek almaya giden bir insan satıcıyla iletişim kuramazdı ve para birimide olmadığı için bir anlaşmazlık sağlanamazdı.Devletler olmasaydı, devletler arasında yürütülen kirli pazarlıklar, kirli savaşlar, kirli rekabetler de olmazdı, dünya kaynaklarını dengesizce ve gereksiz kullanmazdık, yöneticiler güya kendi devletlerinin yaşaması için geriye kalan tüm insanlığı yok sayamazlardı. Ordular olmasaydı askerler de olmazdı, silahlar ve bu silahları satan tüccarlar da. O zaman ekonomik olarak kendini kurtaran ya da ordusunu güçlendiren ülkeler, başka ülke insanlarının ölmesi pahasına savaşlar çıkamazdı. Güvenlik olmazdı. Kendi güvenliğini sağlamak zorunda kalırdın ve güvenliğin ve müdahalenin olmadığı yerde insanlar başıboş davranırdı isteyen istediğini çok rahat öldürür, zarar verirdi.
Eğitimde pek olmazdı durumu olmayan çoğu kimse okuyamazdı.
Adalet hele hele hiç olmazdı. Herkes kendi dinine ve zihnini göre bir adalet uygulamaya çalışırdı
Ekonomik kalkınma olmazdı.
Konut desteği olmazdı evsizler fakirler çoğalırdı.
Her yerde tecavüz, cinayet ve uyuşturucu aşırı fazla olurdu
yaşanmazdı.Dünyada hiç kimsenin atası büyüğü devlet, vatan, şehir efsaneleri olmazdı. Dünyada hiçbir egemen  devlet olmasydı ülke sınırları olmazdı ve ülke sınırları olmazsa kimse nerde yaşıyacağını nerde barıncağını bilmez. Dünyada hiçbir devlet olmasaydı her ülkenin ayrı bir dini olmazdı ve herkes kendi istediği dini seçerdi ve şuankinden din daha özgür seçilirdi .

Yani benim düşüncem dünyada hiçbir devlet olmasa insanları birbirinden ayrıştırıcak hiçbir şey olmazdı. suçlar hep olurdu herkes istediği gibi davranır başıboş ve vurdum duymaz tavırlar sergilerler.

 

(Visited 12 times, 1 visits today)