Dünyamız Nereye Gidiyor

           Dünyamız nereye gidiyor hiç düşündünüz mü? Her gün milyonlarca insan öldürülüyor. Milyonlarca insanın organları bir eşya pahasına satılıyor. Zaman akmaya devam ederken binlerce çocuk ve bebek istismar edilip öldürülüyor ya da en kötüsü hayatının geri kalanını psikologlardan yardım alarak devam ettirmek zorunda bırakılıyor. Bütün bunlar olup biterken dünya ne yapıyor? Olan biten bütün bu pislikleri izlemekten başka ne yapıyoruz? Biz insanların en büyük sıkıntısı, her şeyde üzüntümüzü ifade ediyoruz fakat kimse bir çözüm üretmiyor ve üzülmemizin bir tek sebebi var o da kendi vicdanımızı rahatlatmak. Eğer bu insanların hepsi üzülmek yerine çözüm bulmaya gayret etseydi dünyamız bu durumda olmazdı.

         “Ayrımcılık” çok geniş bir kavramdır ve bu sözcüğü oluşturan binlerce konu vardır. Biz bu konuların hepsini tek tek akıllardan silemeyiz fakat biz ayrımcılığı tamamen kaldırırsak diekt olarak konulardaki ayrımcılık düşüncesini de ortadan kalkmış oluruz. Irk, renk, cinsiyet, dil, din… Bunlar sadece birkaç tanesi.

Şu sıralar bütün dünyanın gündemini saran birkaç konu var. Çocuklara yapılan iğrençlikler ve haksızlıklar. Fakat insanların saçma sebeplerden dolayı gözü kararmaya başladı. Bundan dolayı en çok korumamız ve değer vermemiz gereken çocuklara hak ettikleri değeri ve korumayı sağlayamıyoruz. Artık harekete geçme zamanı geldi diye düşünüyorum. Ne şekilde olursa olsun çocuklara ve gençlere zarar veren insanların ağır bir şekilde cezalandırılması gerekiyor. Ülke ve şehir tanımaksızın dünyanın her yerinde çocuklara yapılan istismar, zorla evlilik, kaçakçılık tarzı eylemlerin cezası idam olmalıdır.

Dünyadaki bütün ülkeler toprak ve petrol istiyor ve bunun çıkardığı istek sonucunda ise savaşlar çıkıyor. Dünya haritasına bakarsak birçok devletin hala başka bir devletin himayesi altında olduğu ve hala sömürüldüğünü görürüz. Bu sorun yıllar önce çözülmek istenmiş fakat güçlü devletler bir şekilde bundan da sıyrılmıştır. Bağımsızlık isteyen bir devlet savaşmadan bağımsızlığını koruyamayacağı için savaşlar ardı ardına geliyor. Buna alınacak önlemlerden bir tanesi de savaş yerine diplomatik sözleşmelerle halledilebilir. Bütün devletlerin katılabileceği bir örgüt kurulur ve en adil şekilde diplomatik kararları bu örgüt alır.

Şu an dünyada binlerce sorun var bunların en basiti de vize problemleri. Devletler çıkar ilişkileri ve kavgaları yüzünden vizeleri iptal ediyor. Peki, bunun ne kadar yanlış olduğunu hiç düşünmüyorlar mı? Zaten düşünselerdi böyle sorunlar ortaya çıkmazdı. Bana sorarsanız vizelerin hepsi kaldırılmalı çünkü bu bütün insanlar için büyük bir sıkıntı oluşturuyor. Devletlerin çıkar ilişkilerinin yüzünden bazı insanlar ailesinden uzak kalıyor, bazıları hayaline ulaşamıyor. Vizeler herkesin özgürlüğünü kısıtlıyor yani özgürlüğün içinde özgürlüğümüzü elimizden alıyorlar.

 

(Visited 87 times, 1 visits today)