DÜNYANIN DESTEKÇİSİ OLALIM

DÜNYANIN DESTEKÇİSİ OLALIM

Dünya bugüne kadar keşfedilmiş en uygun yaşam koşullarını sağlayabilen bir gezegendir. İçinde milyonlarca yaşam formu bulunan Dünyada insanlar maalesef bunu azaltıyor ve bu yüzden kendi sonumuzu kendimiz hazırlıyoruz. Ancak bazı insanlar durumu düzeltmek ve diğer insanlara yol göstermek için çabalıyorlar. Her ne kadar başarılı olsalar da yeterli sayıda insana sesleri ulaşmıyor . Halbuki istedikleri şey çok basit . Bazı basit alışanlıklarından vazgeçmesi. Örneğin toprağa atılan basit bir kola kutusu toprağa karışarak önemli canlılara zarar verir bundan dolayı da canlılar görevini yerine getiremez. Maalesef bu durum ağaçları da etkiler.

Mavi Gezegenin en büyük özelliklerinden biri olan oksijen ağaçlar tarafından kontrol edilmektedir . Keşke tek sıkıntı bir kola kutusunda ibaret olsa. Ancak durum daha da ciddi bir boyutta. İnsanların oksijene ihtiyaca olduğu kadar, oksijenin en kıymetli ürünlerinden biri olan suya da ihtiyaçları vardır. Ancak insanoğlu denizlere ve temiz su kaynaklarına gider kanalları açtığı için birer birer ulaşılabilir temiz su kaynakları azalıyor. İnsanlar kendileri dahil bütün canlıların sonunu hazırlıyor.

Bir diğeri ise kulağa saçma gelen ama bir taraftan da tehlikeli durum olan aşırı kıyafet alımı. Kıyafetler için gerekli malzemeler tarım ürünü sonuncunda oluşur .Bu ürünlere örnek verilecek olursa en bilindik olan pamuk başta gelir . 1 tişört için  250 gr pamuk ve 2700 lt su. Bu rakamı düşünün ve gardırobunuzdaki giysileri sayın. Sizin gibi bir sürü insanın bu kadar giysisi olduğunu düşünün ve ihtiyacınız olduğu kadar giysi almayı unutmayın. Şimdiye kadar suyun ne kadar önemli olduğunu ve korunması gerektiğini anladık. Ancak suyun bileşkesi olan oksijen suyu direk yeryüzünde üretmiyor. Bulutlar aracılığıyla yağmur diye adlandırdığımız gök yüzünden düşen su damlacıkları  ile iletiyor. Suya kötü maddelerde karışabiliyor. Örneğin; egzoz gazı, metan gazı,yağ yakan arabaların çıkardığı pis gazlar ve zehirli gazlar gibi pek çok şey . Bu durumdan ötürü su verimliğini yitirip asit olur ve gökyüzünden asit yağmaya başlayıp tahribata neden olur.

Son olarak en kritik olan ozon  tabakasının delinmesi . Öncellikle ozon tabakası dünyayı çevreleyen bir çeşit bariyerdir. Bu bariyer; güneşten gelen radyasyonu azaltır, oksijeni dışarı kaçmasın diye tutar. Ancak bu bariyer deliniyor . Arabalardan  çıkan egzoz gazları ,metan gazları ve en basiti sigara gibi tütün ürünleri tabakayı deliyor ve kaçınılmaz sona doğru durumu ilerletiyor . Bunların hepsini önlemek için uzmanlara kulak vermeli ve çevre kurallarına  uymalıyız ki hayata tutunabilelim.

(Visited 20 times, 1 visits today)