Dünyanın En Korkunç 10 Yolu

Araba kullanmak çok kolay gibi gelir. Kolaydır da aslında ama heryerde değil. Bu yerler ölümle başbaşa kaldığımız yollardır;

1-Kuzey yungas yolu, Bolivya

Halk arasında “ölüm yolu” olarak bilinen ve dünyanın en tehlikeli yoludur. Yungas yolunda yürümek gayet zevkli ve güzel ama aynı şeyi arabalar ve kamyonlar için söylemek mümkün değildir. Dar  ve keskin virajlarıyla şöförleri tedirgin eder bir de yollar yere doğrudur. O yüzden araba düz durmakta zorluk çeker.

2-Guoliang Tüneli Yolu, Çin

Bu yol Guoliang’daki köylüler tarafından oluşturulmuştur. Yoldan genellikle günde 1 ya da 2 araba geçmektedir. Bu yol yapılmadan önce köy e gidiş neredeyse imkansızmış ama köylüler oyarak bu yolu oluşturduğundan beri köye giriş çıkış kolaylaşmıştır ama yol oldukça tehlikelidir.

3-Tarako Gorge Yolu,Tayvan

Tayvandaki en tehlikeli yol olarak bilinmektedir. Yol çok keskin virajları ve dönüşlere sahiptir. Her dönüşte uçurama düşer gibi bir şekil oluşur ve yollar çok dardır.

4-Stelvio Geçidi Yolu,İtalya

En dönemeçli yol olarak bilinen stelvio geçidi yolu tam 2,7 km boyunca sürücülere zor anlar yaşatmaktadır.

5-Skippers Kanyon Yolu,Yeni Zelanda

Bu dar ve dönemeli yolda araba kullanmak için özel izin gerekmektedir ve izin aldıktan sonra ise sürücülere meydan okuyan bir yolu görmektedirler.

6-Fairy Meadows Yolu,Pakistan

10 km uzunluğındaki bu yol oldukça dar bir yoldur. Ayrıca Nanga Parbatdaki katil dağa doğru uzanmaktadır. Zararsız bir görünümü olsada zorlu bir parkur gibidir.

7-James Dalton Karayolu,Alaska

Pek çok çukur ve rüzgarlar tarafından taşınan kayalar sayesinde oluşuyor. Korkutucu tarafı ise hem düz olmaması hemde çok sakin kimsenin hayvanların bile olmadığı bir yerde dir.

8-Goıs Geçidi,Fransa

Nairmoutier adası ile Burnef körfezini birleştiren bir yoldur. Uzunluğu ise 4,5 km dir. Günde 2-3 defa su yükselir yolun üzerinde olan arabalar için çok tehlikeli bir durumdur bu ama yolu kullanmak isteyenler ise suyun çekilmesini sabır ile beklemek zorundadırlar.

9-Trabzon Bayburt Yolu,Türkiye

Dünyanın en korkunç yollarındna biri olan Trabzon Bayburt Yolu korumasız ve yüzlerce yükseklikten uçuruma doğru bakmaktadır. Uzunluğu ise 106 km dir. Bu yol üzerinde 29 tane “u” dönüşü vardır. Yolun sadece başlangıçı ve sonu asfalttır diğer yerleri topraktan oluşmaktadır.

10-Tianmen Dağ Yolu,Çin

Bu yolda 99 tane dönüş bulunmaktadır. Uzunluğu ise 11 km dir. Bu 11 km yol’u bitirdikten sonra 1300 yüksekliğe ulaşılmaktadır. Dağın zirvesinde ise Tang hanedanlığı bulunmaktadır.

Bu tehlikeli yollardan geçen çoğu kişini kaza yaptığını tahmin etmişsinizdir ve sadece eğlence için geçenlerde var. Bu yüzden siz siz olun macera için canınızdan olmayın.

(Visited 200 times, 1 visits today)