Hands on a globe --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Dünyanın Güzel Olma Vakti Geldi

Merhaba ben Duru İlkim Şevik. Dünya ne zaman daha güzel bir yer olurdu?

Biliyorsunuz ki Dünyamız vahim bir durumda. Eğer buna bir çözüm bulmazsak Dünya diye bir yer kalmayacak. Hatta bilim insanları bunu çoktan anlayıp Mars’a bir koloni kurmayı planlıyorlar. Bu çok üzücü. Haydi birazcık çözüm bulmaya çalışalım.

Öncelikle çevreyi kirletmeyi bırakmalıyız. Su kirliliklerine daha çok fabrikalar sebep oluyor. Bence fabrikalar hizmete açılmadan önce devlet tarafından iyice incelenip (bir yerden bir kimyasal sızdırıyor mu ) öyle üretime başlamalılar. Aynı şekilde fabrikalarda hava kirliliğine neden oluyor. Bunun için fabrika bacalarına filtreler takılmalı. Ama toprak kirliliğine en çok biz insanlar neden oluyoruz. Bazı insanlar yanlışlıkla veya bilerek çöpleri yere atıyor. Ağaçları kesip yeni binalar inşa etmek yerine önceden yapılmış binalardan yer sunabilirler. Bu kirliliklerin sebebi hep biziz. Kirlilikleri hayatımızdan çıkarmayı deneyebiliriz. İşte o zaman Dünya çok daha güzel bir yer olurdu.

Son olarak asla ve asla avlanmamalıyız. Eğer böyle avlanarak devam edersek doğanın dengesi bozulur. Nesillerin yok oluşlu gün geçtikçe artıyor. Bir düşünsenize hiç kimse avlanmıyor olsaydı bugün hiç tanımadığımız türlerle tanışabilecektik. İşte o zaman Dünya çok daha güzel bir yer olurdu.

Haydi hep birlikte Dünyamızı daha güzel bir yer yapalım.

(Visited 60 times, 1 visits today)