Dünyanın Yeri Doldurulamaz

250 bin dollar gerçekten de büyük miktarda paradır. Bu parayla bir haftalığına uzaya gitmek mi tercih edilmelidir yoksa aynı miktarda parayla dünyayı gezmek mi tercih edilmelidir diye sorulsaydı cevabım hiç şüphesiz dünyayı gezmek olurdu.

NASA bildiğimiz gibi dünyanın en büyük uzay araştırma merkezidir. Bu güne kadar uzayla alakalı ne biliyorsak büyük bir kısmını NASA sayesinde biliyoruz. Eğer NASA bir uzay turizmi yapsaydı ilk düşünmemde giderim diye düşünürdüm. Fakat daha derin düşündüğümde bunun pek de iyi bir fikir olmadığı kararını verirdim. Çünkü uzay birçok bilmediğimiz hatta belki de insanlığın sonuna kadar da kavrayamayacağımız şeylerle dolu. Bu bilinmediğe çıkmak insanı elbette ilk başta heyecanlandırır. Ama sorun aslında gayet açıktır. Adı üstünde uzay bilinmediklerle dolu. Pek bilmediğimiz ve kavrayamadığımız bir yerde ne zaman ne olacağını ya da neyin olup neyin olmadığını nasıl bilebiliriz ki. Belki de dünyada varolmuş ve varolan bütün virüsler uzaydan geldi. Eğer bu doğruysa uzaya topluca gitmemiz birtane daha virüsü dünyaya yayma olasılığını artırıyor. Veya tam uzaydaki haftamızın ortasındayken şu ana kadar rastlanmamış bir varlık çıkabilir. Doğal olarak varlık henüz tanımlanmadığı için kendimizi koruyacak bir yöntemimiz de olmaz. Bu riskler gün gibi açıkken uzaya gitmeyi düşünmek bile bile pek zekice değildir. Pek mantığı kavranamayan şey ise uzayın tam olarak nerelerini gezdirmeyi düşündükleridir. Akla ilk ve tek gelen yer Aydır. Ayda yürümek eğlenceli olabilir fakat bir haftanın hepsinin ayda geçirilmeyeceğini de belirtmek isterim. Günün sonunda bu bir turizm. Aydan hariç bir hafta içerisinde gidilebilecek yer yoktur. Dünyaya en yakın gezegen Marstır. Ama Dünyayla arasında yaklaşık olarak 268.77 km vardır. Yani Marsa gitmemiz 150-300 gün sürer. Ama diyelim ki NASA ışık hızından hızlı bir uzay aracı üretti ve artık Marsa bir hafta içerisinde gidiliyor. Bunun Dünyayı büyük bir şekilde etkileyeceğini hiç düşündünüz mü. Öncelikle bu uzay mekiğinin yapılması için bor en önemli gereksinimlerdendir. Fakat dünyadaki tüm bor rezervelerinin toplamı sadece 1.176.000dır. Üretilecek uzay mekiği için varolan borun yarısından fazlasını kullanmamız gerekir. Bütün bunların üstüne bir de uzay mekiği kalkarsa arkada bıraktığı kimyasal gaz çevreyi baya bir olumsuz şekilde etkiler. Zaten dünyada küresel ısınma var bu kimyasallar bu durumu daha da ciddileştirir.

250 bin dollar kadar büyük miktarda parayla elbette birçok şey yapılır. Ama insanın kişisel yararı için dünyayı gezmek en iyi seçeneklerden biridir. Bunun nedenlerinden biri de yeni yerleri gezmek ve görmek insanın bakış açısını ciddi bir şekilde etkiler. Hatta insana yeni bir bakış açısı kazandırır ve birşeye birden fazla taraftan bakmayı öğretirç Kıymeti de öğretir ayrıca. Ayrı kalınan aileleri,memleketleri, evleri özletir. Başka bir neden ise gün geçtikçe dünya değişiyor. Bu değişimin iyiye doğru olduğunu söyleyemeyiz. Yavaş yavaş deniz seviyeleri yükseliyor. Hatta bazı adalar denizler tarafından yutulup kayboluyor. Ozon tabakası delindiği için güneşin zararlı ışınları maalesef dünyaya zarar vermeye devam ediyor. Anlaşıldığı kadar eğer birşey yapmazsak insanlar,hayvanlar içi dünyanın sonu geliyor. Bütün bunlardan önce bir kez daha dünyanın güzelliklerini görmek kaçırılmak istene bir fırsat değildir.

Sonuç olarak uzay yerine dünyada olmayı ve yok olmaya başlasa da dünyadan ayrılmamak istiyorum.

(Visited 108 times, 1 visits today)