Dünyayı Değiştirebilmek

Çoğumuzun hedefleri var ama çok azımız bu hedefleri gerçekleştirebilmek için canını dişine takarak çalışıyor. Öyle ki birçoğumuz nasıl etkili bir şekilde çalışacağını bile bilmiyor. Sadece kitapların, defterlerin veya her neyden çalışıyorsa başına geçip bir şeyler okuyup çalıştığını sanıyor. Ama bilmiyoruz ki hedeflerimiz için çabalamak için biraz çabalasak hayallerimizi gerçekleştirebileceğimizi. Siz bu yazıya tıklamadan önce gördüğünüz o fotoğraftır aslında başarı, bir histir. Ve bu his siz dünyayı değiştirdiğinizi anladığınızda çıkar karşınıza.

Geçtiğimiz günlerde Hüriyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre Elon Musk şirketlerindeki çalışma koşullarıyla ilgili soruları yanıtlarken SpaceX, Tesla, Boring Company ve Nueralink gibi şirketlerinin bir şeyler yapmak isteyenleri işe aldığını açıkladı. Ve sonrasında ise işçilerin dünyayı değiştirmek için haftada 80-100 saat arasında çalışması gerektiğini söyledi ki bence bu konuda  gayet haklı. Çünkü bir şey başarmak kolay değil ve hiçbir zaman da olmadı. Ama biz bunu değiştirebiliriz ve bunu çalışma süresini de çok fazla arttırmadan başarabiliriz. Mesela benim de kullandığım bir yöntem olan hikaye kurarak ezberleme tekniği ve su anda kullanılan bir çok ezberleme tekniği gibi. Mağlesef her şey ezberleyerek olmuyor onlar için daha kapsamlı bir çalışma ve günlük tekrar gerekiyor. Ancak konu dünyayı değiştirmek olunca karşımıza en ufak bir kestirme veya bir kolaylık çıkmaz. Bu yüzden tıpkı Elon Musk’ın verdiği karardaki gibi daha fazla çalışmalıyız. Ancak Aşırı fazla çalışmanın da olumsuk etkilerinde kaçınmalıyız. Çünkü ne kadar çalıştığımızdan çok o çalışmanın ne kadar verimli olduğu da çok önemlidir. Çünkü verimli olmayan bir çalışma bence sadece zaman kaybıdır. Çalışanların verimliliği arttırılabilir ama bu iş verene bağlıdır. Mesela ekip çalışması yapılması, işletme içi ilişkilerin geliştirilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, çalışma saatlerinin belirlenmesi, en yeni donanımların sağlanması, çalışma şartları ve bunun gibi birçok uygulamayla çalışan verimi arttırılabilir.

Kısaca Elon Musk’a katılıyorum ve dünyayı değiştirebilmek çalışma saatinin artmasını doğru buluyorum.Ve benim bu konudaki düşüncelerim ise çalışanların da hak ettikleri karşılığı almalarını ve çalışma veriminin arttırılmasının daha önceden de söylediğim gibi  ekip çalışması yapılması, işletme içi ilişkilerin geliştirilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, çalışma saatlerinin belirlenmesi, en yeni donanımların sağlanması, çalışma şartlarının en uygun şekilde olması koşullarına bağlı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca belirli metotlar kullanılarak da çalışma verimliliği arttırılablir. Verimlilik dışında çalışan memnunuyeti de çok önemli ve bence bu tür uygulamalar ülkemizde de olmalı.

 

 

 

(Visited 40 times, 1 visits today)