Dünyayı Değiştirmek

20. yüzyıl dünyamız için çok kötü bir yıl oldu. 20. yüzyılda yapılan savaşlar hem biz hem de gelecek nesiller için büyük bir tehdit oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde bilim adamları 20. yüzyılda atmosfere salınan sera gazlarının Dünya üzerindeki etkisini anlatan , ve bundan 12 yıl sera gazları sebebiyle oluşan sera gazlarının Dünyanın geri dönülemez bir biçimde zarar göreceğini açıklayan 700 sayfalık bir rapor yazdılar. Bu önümüzdeki 12 yıl içinde sera gazlarının salınımını tamamen durdurmamız gerekiyor. Fakat günümüzde rahat bir yaşam sürdürmek için kullandığımız çoğu şey sera gazlarını yayıyor. Arabalar, jeneratörler ve daha birçok alet içten yanmalı motorlar kullanıyor. İçten yanmalı motorlar ise atmosfere salınan sera gazının en büyük sebebi. Bunu önlemek için yapılan çalışmalar yok değil. Ama önemli olan yapılan çalışmanın ne kadar uzun süre yapıldığı değil ne kadar verimli bir şekilde yapıldığı.

SpaceX, Tesla ve daha birçok şirketi kurucusu olan Elon Musk Dünyayı değiştirmek için hafatda 80-100 saat çalışmanın yeterli olacağını söylüyor. Ben Elon Musk’a katılıyorum. Az önce belirttiğim gibi önemli olan çalışma saatleri değil, yapılan çalışmanın verimidir. Günümüzde çoğu şirket çalışma saatlerini 80-100 saat arasında tutuyor. 80-100 saat deyince sanki çok az bir zamanmış gibi geliyor. Fakat bir hafta 168 saat. Her gün 8 saat uyuduğumuzu varsayarsak bir hafta içinde sadece 12 saatiniz boş kalıyor.

Elon Musk 80-100 saat çalışmanın yeterli olacağını söylemişti. Bu konuda ona inanmamız lazım çünkü kendisinin hem temiz enerji sektöründe hem otomotiv sektöründe hem toplu taşıma sektöründe hem de uzay şirketleri bulunmaktadır. Elon Musk’ın kurduğu tüm şirketlerin amacı gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak. Bu amaç doğrultusunda en büyük yatırımı yaptığı şirketi Tesla. Tesla Elon Musk’ın otomotiv sektöründeki şirketi. Tesla’ya ait olan tüm patenler halka açıktır ve bu patenler Tesla fabrikasında bir duvarda çerçevelenmiş bir şekilde durmaktadır. Elon Musk’a neden tüm patentlerini halka açık yaptığı sorulduğunda ise şu şekilde cevap vermiş:’Deliklerle dolu batan bir gemideyiz. Eğer sizde gemiye dolan suyu boşaltabilecek kovanın nasıl yapıldığı olsaydı bunu paylaşmazmıydınız.”  Bu cevabını “Eğer bizim yaptığımızdan daha iyisini yapabiliyorlarsa yapsınlar.” şeklinde devam ettiriyor.

Elon Musk dünyanın farklı noktalarında Gigafactory adını verdiği pil fabrikaları açıyor. Bu fabrikalardan biri henüz tamamlanmamış olmasına rağmen şimdiye kadar Dünyada üretilen tüm pillerden daha fazla pil üretti. Bu fabrikaların 2. sini hatta 3. sünü açmayı düşünüyor.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi kıtalar arası yolculuğu sadece birkaç dakikaya indirecek Hyperloop diye bir projesi var. Eğer bu adam  ve onun ekibi bütün bunları haftada 80-100 saat çalışarak yapıyorlarsa bu süre 12 yılda dünyada köklü bir değişim yapmak için gayet yeterli olacaktır.

80-100 saat gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Dünya hatta birden fazla Dünya bırakmak için gayet yeterli bir zaman. Az önce Elon Musk ve ekibinin bu sürede yaptığı işi size anlattıım. Eğer onlar bu sürede bu kadar çok projeye imza atıp neredeyse hepsinde başarılı oluyorsa bu süre birşeyleri başarmak için gayet yeterli bir süredir.

(Visited 37 times, 1 visits today)