Dünyayı İsmini Duyurmak

Şu an elimde Guinnes Rekorlar Kitabı var. Kısaca bahsetmem gerekirse öncelikle her sayfası hayret edilesi olaylar içeriyor.Bazılarını okurken heyecanlanıyor bazılarına gülüyor bazılarına ise ne gerek var diyorum. Mesela bir adam göz kapaklarına ip bağlayarak tır çekmeye çalışıyor. Bir kadın ise ayak tırnaklarını 10 cm 6 mm uzatmış. İnsanlar nasıl bir duygu ve amaçla bunu yapıyor bilmiyorum. Bunlar çeşitli saplantılar olabilir mi diyorum, belki sadece şöhret için yapıyorlar. Bu kitapta yer alabilmek için sınırları zorlamak şart ve bu da bir başarıdır elbette. Bu kitapta yer almak kesinlikle olağan üstüdür.
Ama bana göre kesinlikle Nobel Ödülü almak daha gurur verici. Bilim üzerine yapılan araştırmaları yeni icatları çok severim. Nobel Ödülleri her yıl 10 Aralık’ta Alfferd Nobel’in ölüm yıldönümünde verilir. İnsanlığa hizmet edenler bu özel ödülle ödüllendirilir.
Edebiyat, ekonomi, fizyoloji, fizik, kimya, barış ve tıp ve son olarak ıg alanlarında verilmektedir.
İlk Nobel Ödülü röntgene verilmiştir. Hollandalı Kimyager Jacobus Henricus Vant Hoff’a verilmiştir.
Elbette bizleri bu platformda gururlandıran Prof.Dr.Aziz Sancar’ dan bahsetmemek olmaz. 2015 yılında Kimya Ödülü’nü almıştı. Hücrelerin hasar gören DNAları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde ödülü almıştır.
Günün birinde ben de barış ile ilgili büyük bir Nobel Ödülü alıp bütün dünyada konuşulmayı isterim. Ama belki de Nobel Ödülü almak yerinde spor alanında bir Guinnes Rekoru kırarım.

(Visited 1 times, 1 visits today)