Dünya’yı İzlemek Mi? Yoksa Gezmek Mi?

NASA’nın bu yılın başında yaptığı son açıklamalara göre, Uluslararası Uzay İstasyonunun kapılarını bütün herkese açtı. Bununla birlikte akıllarda oluşan bir soru da uzay turizmi ile ilgiliydi. Küçüklüğümüzden beri hepimiz bir gün bile olsa gökyüzünü seyredip uzaya çıkmanın nasıl bir his olacağı hakkında bir sürü hayal kurmuşuzdur. Ama bu planlanan uzay turizmi ile birlikte astronot olmadan da artık uzaya gidip seyahat edebileceğiz. Tabi bunu yapabilmek için de gelirinizin yüksek olması gerekiyor. Yakın tarihte yapılan bazı fiyat tahminleri var. Öncelikle NASA’nın planı her yıl iki kişiyi gönderecek şekilde bir seyahat ayarlıyor. Uzay istasyonunda geçirilecek tek bir gecenin 35 bin dolar, istasyona gidiş için ise 50 bin dolar ödenmesi gerektiğini söylüyorlar. Peki sadece bir haftalığına 250 bin dolar ödeyip Dünya’yı seyretmek mantıklı bir fikir mi?

Bundan önce 2001 yılında özel bir şirket bir kişiyi Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir haftalığına kalması konusunda yardımcı olmuştu. Dennis Tito isimli girişimci bu bir haftalık seyahat için 20 milyon dolar ödemişti. Gitmeden öncesinde daha gidip gitmeyeceği kesinleşmeden 8 ay boyunca Rusya’da yapılan eğitimlere katıldı. Çocukluktan beri tek hayalinin uzaya çıkmak olduğunu ve ölmeden önce yapmak istediği tek şeyin uzaya çıkmak olduğunu söyledi. Gitmeden bir hafta öncesinde stresli olduğundan her gün kendini ya şimdi ya asla sözleriyle motive etmiş. Geri döndüğünde ve herkes nasıl olduğunu sorduğunda ”Asla geri dönmek istemeyeceğim bir cennet gibiydi.” demiş. Aynı şirket şimdi NASA’nın yaptığı bu açıklamalardan sonra normal insanları Ay’a göndermek ve orada kalmaları için planlamalar yaptıklarını söyledi.

Peki Dünya’yı dışarıdan izlemek mi yoksa Dünya’yı gezip her yerini görmek mi? Ben Dünya’yı gezip görmeyi tercih ederdim. Sadece tek bir ülkenin bütün şehirlerini 1 haftada gezmek isterseniz en ucuz neredeyse 2 bin dolardan başlıyor. Bir de bu miktar şu an bulunduğunuz ülkeye daha yakınsa azalabiliyor hatta. Mesela uçak ile gitmek isterseniz, mesafe azalacağı için uçak biletine daha az miktarda para ödüyorsunuz. Dünya’yı gezip görmek ise sadece bir hafta süren tatil de değil. Gitmek istediğiniz her bir ülkeyi 2 bin dolar olarak düşünürsek elinizdeki 250 bin dolar ile yaklaşık 130 Dünya ülkesi görüyorsunuz. Bu yaptığınız seyahat boyunca da sadece Dünya’yı izlemiyorsunuz aslında onu öğreniyorsunuz. Bir ülkenin sadece tek bir şehrinde bile gezip görebileceğiniz bir sürü turistik noktalar var. Şimdi sizce en mantıklısı ne? 250 bin dolar ile Dünya’yı görmek ve onu izlemek mi yoksa gezip belkide hiç keşfedilmemiş yerlerini görmek mi?

(Visited 70 times, 1 visits today)